fbpx
 

Chorwacja kamperem: 5 miejsc, które musisz odwiedzić

Dobre wieści! Chorwacja łagodzi zasady związane z COVID-19 i turystyką, dlatego warto wziąć pod uwagę ten kierunek na tegoroczne wakacje. Dla tych, którzy mają potrzebę wygrzania się w słońcu i odpoczęcia od codziennych trosk, Chorwacja ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przygotowaliśmy dla Was duży plan wycieczki po wybrzeżu Chorwacji. Sprawdźcie, jakie miejsca warto ujrzeć na własne oczy!

 

Punkt pierwszy: Vrsar

Pierwszy przystanek podczas podróży po Chorwacji to Vrsar, czyli miejscowość położona w zachodniej Istrii. Vrsar jest dość mocno nastawiony na turystykę, ale niech Was to nie zniechęca. Miasteczko możecie spokojnie zwiedzać bez obawy o tłumy turystów; kameralności zdecydowanie sprzyjają wąskie uliczki – idealne do spacerowania. Co ważne, miasto jest położone bezpośrednio nad morzem, dlatego warto obejść je z kilku stron, by móc podziwiać domki położone nad wodą. Po spacerze polecamy skorzystać z jednej z tutejszych atrakcji. Vrsar jest znany między innymi z Parku Rzeźby, w którym można podziwiać prace Dušana Džamonja, jugosławiańskiego, chorwackiego i serbskiego rzeźbiarza. Park jest dość spory, dlatego na jego zwiedzanie warto przeznaczyć kilka godzin. To dobra okazja do zrobienia sporego spaceru – oczywiście w towarzystwie lodów, bo w Chorwacji inaczej się nie liczy ?.

Blisko Vrsaru znajduje się też Kanał Limski. To cenny punkt widokowy na mapie Chorwacji. Kanał czasem wymiennie nazywa się Limskim Fiordem z uwagi na to, że bardzo przypomina norweskie zatoki. Aby dobrze zwiedzić Kanał Limski, warto zapisać się na rejs statkiem wycieczkowym. Niektóre statki dopływają do różnych atrakcji na kanale, w tym między innymi do Jaskini Romualda,  przez miejscowych nazywaną też jaskinią piratów. To bardzo ciekawe miejsce, głównie z uwagi na historię – nazwa jaskini wywodzi się od Romualda, czyli benedyktyńskiego mnicha, który niegdyś ją zamieszkiwał. Obecnie jaskinia jest siedliskiem nietoperzy i z tego względu często bywa zamknięta dla zwiedzających, warto jednak chociaż podpłynąć do niej i obejrzeć z zewnątrz.

Punkt drugi: Zadar

Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki podczas pobytu w Chorwacji jest Zadar. Nie bez powodu nazywa się go jednym z najpiękniejszych, chorwackich miast. W istocie, Zadar ma w sobie niesamowity urok. Co ciekawe, jego system obronny został wpisany w 2017 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dlatego to kolejny powód, by odwiedzić to chorwackie miasto.

Wycieczkę po Zadarze warto więc rozpocząć od zwiedzania zabytków. Najpierw polecamy spacer pod renesansową Bramę Lądową. Wyróżnia ją ciekawa płaskorzeźba lwa oraz św. Chryzogona. To ważna postać dla Zadaru – świętego Chryzogona możecie też wypatrzeć w herbie miasta.

Po spacerze warto udać się na Plac Narodowy. Niegdyś stanowił on centrum miasta; obecnie można tutaj znaleźć mnóstwo kawiarni, dlatego nie zapomnijcie zrobić sobie słodkiej przerwy na kawę i dobre ciasto. Na samym placu można też podziwiać wiele zabytków, w tym między innymi romański kościół św. Wawrzyńca. Przy okazji polecamy obejrzeć jeszcze dwa zabytkowe budynki. Pierwszy z nich katedra świętej Anastazji, która powstała na przełomie XII i XIII wieku. Katedra wyróżnia się piękną, okazałą dzwonnicą. Zaraz obok niej można znaleźć też budynek o dość niecodziennym kształcie. To kościół świętego Donata – często przedstawia się go na pocztówkach jako symbol  miasta. Kościół jest okrągłą świątynią o cylindrycznym kształcie. Co ciekawe, obecnie nie pełni już funkcji sakralnych, a jest jedynie miejskim zabytkiem. W środku często organizuje się koncerty muzyki poważnej – sprawdźcie, czy nie załapiecie się na jakiś podczas pobytu w Zadarze!

 

Punkt trzeci: Rogoznica

Rogoznica to spokojne miasteczko i zarazem jeden z najpiękniejszych portów w całej Chorwacji. Można tu znaleźć wszystko, czego potrzeba na wakacjach – przepiękne widoki, urokliwe plaże i atrakcje wodne na wyciągnięcie ręki.

W Rogoznicy zdecydowanie warto zaplanować dłuższy wypoczynek. Jeśli chcecie nacieszyć się ciepłą wodą, to tutaj nie będzie z tym problemu. Rogoznica wyróżnia się wieloma plażami – żwirowymi, kamienistymi oraz betonowymi. Z tego względu możecie śmiało wybierać plaże pod względem oczekiwań – rodzinom z dziećmi i fanom długiego wypoczynku z pewnością przypadną do gustu plaże żwirowe. Fani aktywności i nurkowania mogą postawić na przykład na plaże kamieniste.

Co ważne, przy większości plaż można bez problemu wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych. Jeśli marzy Wam się nurkowanie czy pływanie na rowerkach wodnych, to tutaj dostaniecie je praktycznie od ręki. Fanom nieco mocniejszych atrakcji polecamy również rafting po rzece Cetina. Trasa spływu osiąga 9 kilometrów, dlatego na spływ trzeba przeznaczyć około 3-4 godziny. To świetna, letnia aktywność i okazja do przyjemnego schłodzenia się przy wysokich, chorwackich temperaturach.

Przy okazji pobytu w Rogoznicy warto też wybrać się nad jezioro nazywane „Okiem Smoka”. Z jeziorem wiążę się bardzo ciekawa historia. Z uwagi na jego położenie, w jeziorze często dochodzi do specyficznych, biochemicznych procesów. Skutkiem tego jest wyzwolenie siarki zalegającej na dnie i „gotowanie się” wody, co zabija praktycznie całe życie w jeziorze. Gotowanie powtarza się około co 30 lat. Miejscowi mawiają, że wówczas mamy do czynienia z przebudzeniem się smoka. Warto zobaczyć ten cud natury na żywo!

Co ciekawe, samo jezioro jest połączone z morzem, stąd wokół można znaleźć różne szczeliny, a nawet jaskinie. Jedną z nich jest nazywa się Uchem Smoka. To prawdziwa gratka dla fanów nurkowania.

 

Punkt czwarty: Split

Po spokojnym wypoczynku w Rogoznicy wyruszamy do drugiego największego miasta Chorwacji – do Splitu. Stolica Dalmacji tętni życiem praktycznie o każdej porze roku; to urokliwe, ale też dość rozbudowane miasto. Ze Splitu możecie dopłynąć praktycznie na wszystkie wyspy, dlatego jeśli planuje dokładne zgłębienie wybrzeża Chorwacji, warto rozpocząć je właśnie od tego miejsca.

A co zwiedzić w samym Splicie? Wycieczkę na pewno warto rozpocząć od obejrzenia Pałacu Dioklecjana. Ogromny pałac nie zachował się w całości, ale na szczęście jego poszczególne elementy można podziwiać do dziś. Jedną z najbardziej ciekawych części pałacu jest baptysterium, czyli świątynia Jowisza. Warto wiedzieć, że to jedyna zachowana na terenie Splitu pogańska świątynia. Baptysterium z czasem przekształcono w chrześcijańską świątynię, dlatego obecnie w jego wnętrzu można podziwiać m.in. pomnik Jana Chrzciciela.

Po południu warto wybrać się na promenadę w Splicie. Wyróżnia ją świetna infrastruktura, dlatego bez problemu można tutaj wjechać np. wózkiem dziecięcym. Przy samej promenadzie nie brak też licznych lodziarni oraz kawiarni – warto zaplanować tutaj popołudniowy wypoczynek przy słodkościach.

W Splicie warto też zaliczyć wspinaczkę na górę Marjan. To miejsce uznawane za najlepszy punkt widokowy w mieście, dlatego jeśli marzą Wam się piękne zdjęcia ze Splitu, wpiszcie wspinaczkę na swoją listę rzeczy do zaliczenia w Chorwacji! Na Górze Marjan czekają na Was liczne ścieżki spacerowe; z tej najbardziej zewnętrznych będziecie mieć przez całą wędrówkę widok na morze. Podczas wędrówki z pewnością napotkacie liczne kapliczki, a także place zabaw – być może będą więc będą dla maluchów dobrymi motywatorami do dalszej wspinaczki ?. Ze znajdującego się na górze placu widokowego rozciąga się naprawdę piękny krajobraz. Jednocześnie warto pamiętać, że plac jest silnie nasłoneczniony, dlatego odradzamy wspinaczkę w godzinach południowych. Lepiej wybrać późne popołudnie lub czas zachodu słońca, gdy promienie słoneczne nie mają tak dużej mocy – łatwo tutaj o udar słoneczny!

 

Przepiękne plaże w Splicie

Oczywiście wyprawa do Chorwacji nie może się udać bez zaliczenia przynajmniej jednego plażowania. W Splicie też nie brak pięknych plaż, na których można do woli cieszyć się słońcem i ciepłą wodą. Polecamy wyprawę między innymi na plażę Baćvice, czyli największą piaszczystą plażę w Splicie. Inną plażą o ciekawej lokalizacji jest plaża Bene położona u stóp góry Marjan. To miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi; przy samej plaży można znaleźć ładny plac zabaw oraz punkty gastronomiczne.
Split to dobre miasto dla rodzin z dziećmi – przyjazna infrastruktura i liczne punkty zabaw, a także łatwy dostęp do restauracji sprawiają, że planowanie rodzinnego życia jest tutaj naprawdę banalne. Gorąco polecamy obrać ten kierunek na wakacje!