fbpx
 

Jak dbać o przyczepę kempingową?

Nie da się ukryć, że przyczepa kempingowa sporo kosztuje. Nic dziwnego więc, że właścicielom takich pojazdów zależy na tym, by zadbać o nie jak najbardziej. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pozwolą Ci cieszyć się przyczepą kempingową w znakomitej formie przez długie lata! Sprawdź, na co musisz uważać, jeśli posiadasz przyczepę.

Nie da się ukryć, że przyczepa kempingowa sporo kosztuje. Nic dziwnego więc, że właścicielom takich pojazdów zależy na tym, by zadbać o nie jak najbardziej. Warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, które pozwolą Ci cieszyć się przyczepą kempingową w znakomitej formie przez długie lata! Sprawdź, na co musisz uważać, jeśli posiadasz przyczepę.

 

Jak zabezpieczyć przyczepę kempingową przed zimą?

Jak zabezpieczyć przyczepę kempingową przed zimą?

O ile przechowywanie przyczepy latem nie jest szczególnie problematyczne, o tyle zima może przysporzyć nam nieco kłopotów. Okres jesienno-zimowy to zwykle czas opadów deszczu i śniegu, które mogą niekorzystnie wpływać na trwałość naszej przyczepy kempingowej. Unosząca się w powietrzu wilgoć również może przysporzyć sporo kłopotów. Najlepszą opcją byłoby więc przechowywać przyczepę kempingową pod zadaszeniem. Jeśli nie w przystosowanym do tego garażu, to chociaż pod wiatą, dzięki której przyczepa będzie chroniona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że niektórzy po prostu nie mają możliwości skorzystania z wiaty. W takiej sytuacji należy zadbać chociaż o montaż pokrowca, który zabezpieczy przyczepę kempingową przed działaniem deszczu lub śniegu.

Pamiętaj jednak, że musi to być specjalistyczny pokrowiec. Zwykła plandeka może się nie sprawdzić. Takie materiały zwykle nie przepuszczają powietrza i w ten sposób możesz tylko zaszkodzić swojej przyczepie! Nie oszczędzaj na pokrowcu. Jeśli nie jesteś pewien, który model będzie odpowiedni dla Twojej przyczepy, zapytaj o to specjalistę od akcesoriów kempingowych.

Warto też zwrócić uwagę na wietrzenie przyczepy. Nawet jeśli nie będziemy korzystać z niej zimą, to należy zapewnić pojazdowi odpowiednią wentylację. W tym celu polecamy zostawić otwarte drzwi do wszystkich szafek, a także do lodówki. Co więcej, warto także zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne – one również powinny zostać otwarte w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli pogoda zimą będzie sprzyjać (tj. powietrze będzie suche, a dni słoneczne), to śmiało możecie też wietrzyć przyczepę w ciągu dnia. Warto zaglądać do niej co jakiś czas i kontrolować to, czy powietrze wewnątrz pojazdu nadal utrzymuje dobrą jakość.

Sprzątanie w przyczepie kempingowej

Sprzątanie w przyczepie kempingowej

 

Aby dobrze zadbać o przyczepę kempingową, należy również zwrócić uwagę na uporządkowanie wnętrza po zamknięciu sezonu. Dokładnie wyczyść wszystkie powierzchnie – blaty, stoły, podłogi i szafki. Użyj do tego specjalistycznych środków przeznaczonych do przyczepy kempingowej czy kampera. Warto też na czas jesienno-zimowy wyjąć z przyczepy materace z łóżek i wyczyścić je w domu np. gorącą parą. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i unikniesz nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu po zimowym zastoju. Pamiętajmy, że materace są świetnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy – z tego względu wymagają regularnego oczyszczania. To dla ogromne znaczenia zwłaszcza dla podróżujących alergików – w końcu podczas urlopu wszyscy chcemy cieszyć się wypoczynkiem, a nie irytować bólem głowy, załzawiony oczami, katarem czy swędzącą skórą.

Podobnie można też postąpić na przykład z dywanikami znajdującymi się we wnętrzu Twojej przyczepy kempingowej. Warto pamiętać, że wysoka temperatura jest znakomitym sposobem na dezynfekcję. Z tego względu stosowanie pary do czyszczenia w przyczepie czy kamperze jest świetną metodą, która pozwala na cieszenie się świeżością i czystością o każdej porze roku. Gorąca para dobrze chroni też przyczepę przed rozwojem grzybów na ścianach.

Oczyszczanie parowe dobrze sprawdza się też przed samym rozpoczęciem sezonu, a nie tylko po jego zakończeniu. Dzięki niemu skutecznie usuniecie wspomniane już bakterie, grzyby czy roztocza. Jeśli podróżujecie regularnie, to polecamy zainwestować we własne urządzenie parowe do sprzątania przyczep kempingowych. Komfort podróżowania wzrasta dzięki temu znacząco!

Przygotowanie przyczepy kempingowej na zimę – zadbaj o bezpieczeństwo

Przygotowanie przyczepy kempingowej na zimę – zadbaj o bezpieczeństwo

Jeśli wiesz, że w sezonie zimowym nie będziesz podróżował, to warto zdjąć koła od przyczepy kempingowej. Dzięki temu nie odkształcą się przez wielomiesięczny nacisk bez ruchu. Oczywiście, aby móc to zrobić, należy zadbać o odpowiednie podpory do przyczepy kempingowej. Tylko dzięki temu zyskamy pewność, że nie zostanie ona uszkodzona poprzez nieodpowiednie rozłożenie nacisku i ciężaru pojazdu. Co więcej, nie zapomnij również o dyszlu i zaczepie – należy przykryć je folią, by mieć pewność, że nie zostaną uszkodzone przez śnieg czy deszcz.

Uwaga, jeśli nie planujesz zdejmować kół, zwiększ ciśnienie w nich – najlepiej powyżej 3 barów. W kolejnym sezonie przed wyruszeniem w podróż sprawdź, czy ciśnienie w kołach jest odpowiednio – w końcu to gwarantuje bezpieczeństwo na drodze dla Ciebie i Twoich bliskich!

Jak zabezpieczyć system wodny w przyczepie kempingowej?

Jak zabezpieczyć system wodny w przyczepie kempingowej?

Skoro mówimy już o tym, jak dbać o przyczepę kempingową, to nie możemy zapomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii, jaką jest odpowiednie zabezpieczenie systemu wodnego w pojeździe. W tym celu należy przede wszystkim spuścić całą pozostałą wodę. Zaleca się również, by na czas nieużytkowania przyczepy do systemu wodnego wlać płyn do konserwacji.  W sezonie użytkowym zalecamy też stosować płyn do czyszczenia instalacji wodnej, który dba o jej trwałość. Taki środek przede wszystkim usuwa bakterie,  glony i grzyby z wnętrza instalacji, a przy tym dba o jej udrożnianie i usuwanie kamienia.

Mycie przyczepy kempingowej z zewnątrz

high end replica watchesquien es el mejor barbero del mundophone case with strapshein telefoonhoesjes
Mycie przyczepy kempingowej z zewnątrz

Zadbałeś o odpowiednie przygotowanie wnętrza? Nie zapomnij też o powłoce! Tylko kompleksowe przygotowanie przyczepy kempingowej na sezon jesienno-zimowy pozwoli ci dłużej cieszyć się jej nienaganną kondycją. Na początek zadbaj o dokładne umycie całej przyczepy wodą. Dodatkowo warto wykorzystać też odpowiednie środki konserwujące do karoserii, dzięki którym zyskasz większą odporność na czynniki atmosferyczne. Czasem dobrze jest też zlecić woskowanie karoserii, choć jeśli masz do czynienia z zupełnie nowym sprzętem, nie jest to raczej konieczna czynność. Jeśli jednak twoja przyczepa kempingowa ma już kilkanaście lat i chcesz przedłużyć jej żywot, to na pewno woskowanie nie zaszkodzi, a pomoże. Zachęcamy również do przedmuchania instalacji wodnej,

Kuchnia i gaz w przyczepie kempingowej

Kuchnia i gaz w przyczepie kempingowej

Porządki w przyczepie kempingowej powinny obejmować również zadbanie o zabezpieczenie gazu. W tym celu należy odłączyć oraz wyjąć butlę gazową. Zaleca się również, by z nieużytkowanej przyczepy kempingowej wyjąć gaśnicę.

Korzystanie z przyczepy kempingowej zimą

Korzystanie z przyczepy kempingowej zimą

Nie zamierzasz odstawiać przyczepy na bok w sezonie jesienno-zimowym? Pamiętaj, że tak czy siak musisz o nią zadbać.  Sól zimą może niszczyć karoserię pojazdu, dlatego należy dbać o regularne mycie pojazdu. Warto do tego używać specjalistycznego szamponu samochodowego. Jeśli często podróżujecie zimą, to woskowanie zdecydowanie jest opcją auto detailingową, w którą warto zainwestować. Przed wyruszeniem w drogę koniecznie należy też sprawdzić instalację gazową oraz jej szczelność. To bardzo ważne, w końcu zimą zwykle zużywamy więcej gazu z uwagi na konieczność ogrzewania wnętrza.

Korzystanie z kampera zimą wymaga odpowiedniego zabezpieczenia pojemnika ze ściekami. Aby mieć pewność, że nie zamarznie, a opróżnienie go nie będzie żadnym problemem, do pojemnika należy dodać specjalne preparaty stworzone z myślą o zimowych podróżach. Opcjonalnie pomóc może też roztwór soli.  Pamiętaj również o tym, by wymienić butan na propan – ten pierwszy zdecydowanie nie nadaje się do korzystania zimą, a przecież ogrzewanie to jedna z priorytetowych kwestii podczas podróżowania zimą!

Podsumowując – być może wydaje Ci się, że tych czynności jest naprawdę sporo, ale w gruncie rzeczy większość jesteś w stanie zrobić w ciągu jednego dnia. Później zostaje kwestia ewentualnego wietrzenia i doglądania przyczepy w suche dni. Jeśli nie chcesz trzymać przyczepy pod zadaszeniem, to pamiętaj, że jeśli spadnie śnieg, to dla bezpieczeństwa należy usuwać go z dachu przyczepy kempingowej. W takim przypadku kwestie detailingowe, takie jak woskowanie, również mogą się sprawdzić. Warto jednak porozmawiać o tym z osobą specjalizującą się w detailingu. Dzięki temu upewnisz się, że ta opcja będzie rzeczywiście odpowiednia w Twojej sytuacji.

Nie ma co się bać zimy z przyczepą kempingową. Tak naprawdę jeśli odpowiednio zabezpieczycie wnętrze, przyczepie nic się nie stanie. To oznacza, że wiosną szybko i sprawnie przygotujesz ją do kolejnych podróży. Nie zapomnij o podstawowych czynnościach związanych z bezpieczeństwem, a gwarantujemy, że przyczepa będzie znakomicie służyć Ci przez długie lata.