fbpx
 

Jazda z przyczepą kempingową. Podstawowe zasady

Wybierasz się w pierwszą podróż z przyczepą? Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi. Sprawdź, o czym musisz pamiętać i co należy sprawdzić przed wyruszeniem w podróż!

 

Po pierwsze: kontrola auta

To samochód będzie musiał wziąć na siebie ciężar podczas holowania drugiego pojazdu. Z tego względu warto zadbać o to, by pojazd był odpowiednio przygotowany do jazdy. Koniecznie sprawdź bieżnik opon. Pamiętaj, że opony nie mogą być zbyt wytarte, ponieważ przez to przyczepa nie tylko będzie źle się prowadzić, ale na dodatek może stać się realnym zagrożeniem dla użytkowników drogi.

Rozłóż bagaże

Gdy będziesz pakować do przyczepy bagaże, zadbaj o to, by rozłożyć je równomiernie. Postaraj się nie pakować wszystkiego wyłącznie z tyłu, ponieważ taki układ może sprawić, że przyczepa wypnie się z haka podczas jazdy. Im bardziej równomiernie rozłożone bagaże, tym większy komfort jazdy. Jednocześnie dzięki temu dbasz o bezpieczeństwo na drodze – odpowiednie ułożenie załadunku zapobiegnie „myszkowaniu” przyczepy podczas jazdy.

Zgodnie z przepisami

Warto pamiętać o tym, że podczas holowania przyczepy nikt nie może w niej przebywać! Wszyscy podróżujący muszą znajdować się w aucie, które holuje przyczepę, a nie w samej przyczepie. W niej można przebywać dopiero wtedy, gdy już zatrzymacie się na kempingu. W kwestii przepisu niewątpliwie warto też pamiętać o DMC, czyli o dopuszczalnej masie całkowitej. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B muzsą dbać o to, by pojazd już z pełnym załadunkiem nie przekroczył maksymalnej masy 3,5 t.

Rozważna jazda

Przyczepa znacząco ogranicza możliwość wykonywania manewrów na drodze. Kierowcy powinny o tym pamiętać i jeździć rozważnie – nie przekraczaj prędkości i pamiętaj, by w zakręty wchodzi możliwie jak najszerzej, ponieważ o ile auto zmieści się w nich bez problemu, o tyle przyczepa poprowadzona w sposób standardowy może bardzo szybko „ściąć” drogę, a to doprowadzi do zniszczeń przyczepy, a ponadto może stworzyć niebezpieczne sytuacje np. dla osób na chodniku.