fbpx
 

Kamperem z dziećmi – zwiedzamy Szlak Piastowski

Pandemia sprawiła, że wielu rodziców zaczęło myśleć o edukacji domowej, a tak się składa, że podróże kamperem mogą w tym pomóc! Nauka i praca zdalna połączone ze zwiedzaniem nowych miejsc to sposób na ciekawe lekcje przyrody i historii. I dlatego dziś chcemy Wam polecić wycieczkę po Szlaku Piastowskim, czyli trasie turystycznej przebiegającej przez województwo wielkopolskie i pomorskie.

 

Szlak Piastowski – dlaczego warto?

Przemierzenie Szlaku Piastowskiego pozwoli Wam na utrwalenie wiedzy o początkach polskiej państwowości. To ciekawa atrakcja nie tylko dla rodzin; na szlaku dzieje się naprawdę wiele, więc i dorośli nie będą się nudzić! Możecie skorzystać zarówno z sugerowanych tras, jak i stworzyć własne. Możliwości jest sporo; na samym szlaku czeka Was między zwiedzanie muzeów, obiektów sakralnych, zamków, makiet, pomników i grodzisk. W wielu miejscach będziecie też mieli okazje do lepszego zapoznania się z legendami oraz ciekawostkami historycznymi. To co, rozpoczynamy zwiedzanie?

 

Poznań – Szlak Piastowski kamperem

Nie moglibyśmy nie zacząć od Poznania, w końcu to tutaj znajduje się siedziba CarGO! ?. Jeśli odwiedzicie stolicę Wielkopolski, to możecie też wpaść przybić nam piątkę. A potem wystarczy ruszyć na zwiedzanie – najpierw polecamy zajrzeć do Bramy Poznania ICHOT. To nowoczesna, multimedialna ekspozycja, która w ciekawy i przystępny sposób przedstawia 1000-letnią historię Polski. Wystawa obejmuje 4 sale: Gród, Wodę, Złoto i Witraż. W każdej można zapoznać się z losami ludzi, a także ze splotem wydarzeń powiązanych z poznańską wyspą katedralną. Dla dzieci przygotowano specjalne zwiedzanie w formie gry terenowej. Maluchy otrzymują audioprzewodnik odkrywcy, który będzie ułatwiał im oprowadzanie po poszczególnych salach Bramy Poznania. Ta opcja jest skierowana do dzieci między 5. a 10. rokiem życia.

Wyprawa do Poznania powinna też uwzględnić spacer po Ostrowie Tumskim, czyli po wyspie położonej na Warcie. Najnowsze badania pokazują, że to właśnie tam mieścił się najważniejszy gród państwa piastowskiego. Obecnie na Ostrowie Tumskim można podziwiać jedną z najstarszych świątyń w Polsce. Mowa oczywiście o Bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Bazylika stanowi jednocześnie miejsce pochówków pierwszych władców z dynastii Piastów, w tym m.in. Mieszka I, króla Bolesława Chrobrego czy Kazimierza Odnowiciela.

W Poznaniu polecamy też zwiedzić Zamek na Górze Przemysła, dziś uznawany za jedną z najstarszych rezydencji królewskich w Polsce.

Ostrów Lednicki i pierwsi Piastowie

Z Poznania udajemy się do Lednicy, a konkretniej – Do Muzeum Pierwszych Piastów. To bardzo ciekawy obiekt, bowiem powstał w jednym z miejsc, w których rzeczywiście rozpoczynała się historia powstawania Polski. Mówiąc bardziej szczegółowo, Muzeum Pierwszych Piastów znajduje się na terenie jednego z ważniejszych ośrodków obronnych funkcjonujących za czasów Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Aby zwiedzić muzeum, należy najpierw przepłynąć Promem na Ostrów Lednicki. Na miejscu możecie obejrzeć m.in. pozostałości piastowskiego grodu. Niewątpliwie dużą atrakcją jest też samo muzeum, w którym można obejrzeć jeden z większych, średniowiecznych zabytków. Mowa o relikwiarzu, którego prawdopodobnie używano podczas chrztu pierwszego władcy Polski.

Gniezno i Muzeum Początków Państwa Polskiego

Z Lednicy szybko dojedziecie do Gniezna, czyli jednego z najważniejszych punktów Szlaku Piastowskiego. To właśnie Gniezno było pierwszą stolicą Polski; w związku z tym w mieście stworzono Muzeum Początków Państwa Polskiego, które wyróżnia się kilkoma ciekawymi wystawami stałymi. Polecamy m.in. zapoznać się z wystawą o tym, jaką rolę odgrywały wyspy w życiu pierwszych Słowian. Warta uwagi jest też wystawa dotycząca motywów słowiańskich w sztuce.

Wizyta w Gnieźnie nie mogłaby być zaliczona bez zwiedzenia „Katedry Królów”. Mowa oczywiście o Bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli miejscu pochówku św. Wojciecha. Bazylika również odegrała niezwykle istotną rolę w historii Polski. To właśnie tutaj w 1000 roku odbył się zjazd gnieźnieński. Wówczas do miasta przybył sam cesarz rzymski Otton III, by pomodlić się nad grobem św. Wojciecha. Do tego wydarzenia nawiązuje też część eksponatów z Muzeum Archidiecezji Gnieznieńskiej. Wśród nich możecie podziwiać chociażby złoty kielich z X wieku.

Biskupin i fenomenem w skali światowej

Obowiązkowym przystankiem na Pojezierzu Gnieźnieńskim jest oczywiście Biskupin. Tym miejscem będą zachwycone zwłaszcza dzieci – pradawne osady połączone z warsztatami gwarantują dużą dawkę atrakcji. Na miejscu możecie nie tylko obejrzeć osady, ale nawet wejść do środka niektórych chat. Dla zwiedzających udostępniono między innymi obozowisko łowców i zbieraczy z epoki kamienia, osadę pierwszych rolników, osady obronne ludności kultury łużyckiej czy wiosnę wczesnopiastowską. W poszczególnych chatach dzieci mogą wziąć udział m.in. w warsztatach lepienia w glinie lub teżpodejrzeć, jak wygląda proces bicia monet.

W Biskupinie hodowane są również koniki polskie, dlatego jeśli wybieracie się do Biskupina z dziećmi, nie przegapcie wizyty w tutejszym Zwierzyńcu. Można tam też obejrzeć owce wrzosówki, kozy oraz bydło rasy polskiej czerwonej.

Zwiedzanie Kruszwicy i Mysiej Wieży

Kolejnym punktem wartym odhaczenia na Szlaku Piastowskim jest Kruszwica, nazywana czasem legendarną stolicą Polski. To właśnie w Kruszwicy znajdował się niegdyś najważniejszy gród plemienia Goplan. Warto wiedzieć, że w czasach Kazimierza Wielkiego w Kruszwicy wybudowano nawet  zamek; niestety, do naszych czasów zachowała się tylko wieża, dziś nazywana Mysią Wieżą. Wiąże się z nią legendą o Królu Popielu – jeśli jeszcze jej nie znacie, to nic straconego. Pod Mysią Wieżą znajduje się mały sklepik, w którym za kilka złotych możecie kupić zbiór kruszwickich legend. Warto!

W Kruszwicy polecamy obejrzeć też Kolegiatę pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków romańskich, jakie można znaleźć na terenie Polski. Kolegiata niegdyś posiadała bibliotekę klasztorną; to właśnie w niej znajdował się słynny ewangeliarz kruszwicki, który powstał jeszcze w XII wieku. Co ciekawe, zabytek zachował się do naszych czasów, a obecnie jest przechowywany wśród zbiorów archidiecezjalnych w Gnieźnie!

Brześć Kujawski i pomnik Łokietka

Wycieczkę po Szlaku Piastowskim proponujemy zamknąć wyprawą do Brześcia Kujawskiego. W tym małym mieście można znaleźć pomnik Władysława Łokietka. Z tej okazji warto przypomnieć sobie co nieco o zakończeniu rozbicia dzielnicowego w Polsce. Możecie też pokazać dzieciom obraz Jana Matejki „Władysław Łokietek zrywający układy z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim”, kojarzycie go z lekcji historii? ?

Szlak Piastowski – coroczne atrakcje

Pamiętajcie, że Szlak Piastowski to nie tylko zabytki, stałe ekspozycje i wystawy, ale też przede wszystkim festiwale! Warto zwrócić uwagę np. na Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej, który jest organizowany w Lądzie. Podczas festiwalu można zapoznać się z dawnymi rzemiosłami, obejrzeć pokaz walk rycerskich, a także sceny z życia Słowian. Festiwal wyróżnia się też bogatą ofertą muzyczną – w przeszłości odbyły się tutaj m.in. koncerty muzyki dawnej czy koncert zespołu Percival, który stworzył ścieżkę muzyczną do gry „Wiedźmin”.

Jeśli na pokładzie kampera macie fanów turniejów, to powinniście też wybrać się do Grzybowa. To miejscowość oddalona o 7 km od Wrześni; co roku odbywa się tam Grzybowski Turniej Wojów. To świetna atrakcja zwłaszcza dla rodzin z dziećmi; podczas wydarzenia można oglądać liczne widowiska czy pokazy walk i uzbrojeń. Starsze dzieciakom można zaproponować wykłady popularnonaukowe – to świetna okazja do zdobycia nowej wiedzy! Nie zapomnijcie też o koncertach – zawsze jest dobry czas na zapoznanie się z nową muzyką!

Podsumowując, Szlak Piastowski oferuje naprawdę wiele ciekawych atrakcji, które można spokojnie dobrać w zależności od wieku dzieci i chęci rodziny do zapoznawania się z historią. Przemierzenie całego szlaku nie powinno być żadnym problemem dla posiadaczy kamperów – nic nie stoi na przeszkodzie, byście codziennie zmieniali miasto i miejsce postojowe. Poszczególne atrakcje są ułożone stosunkowo blisko, więc nie spędzicie długich godzin w drodze. Warto lepiej poznawać kulturę i polskie atrakcje. ! Jeśli chcecie wypożyczyć kampera czy przyczepę na zwiedzanie Szlaku Piastowskiego, sprawdźcie ofertę wypożyczalni kamperów CarGO! jeszcze dziś! Nasze pojazdy możesz wypożyczyć zarówno z oddziałów CarGO! na terenie Poznania, Warszawy oraz Wejherowa. Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze szczegołami!