fbpx
 

Pierwszy wyjazd zimą z przyczepą kempingową: co musisz wiedzieć?

Bardzo lubimy współczesny caravaning za to, że umożliwia podróże nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią i zimą, gdy temperatury znacząco spadają. Dzisiejsze przyczepy są znacznie bardziej dostosowane również do minusowych temperatur, dlatego ferie zimowe w przyczepie jak najbardziej mogą być możliwe nawet wtedy, gdy za oknem śnieg i mróz. Jak przygotować się do zimowego wyjazdu z przyczepą kempingową? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Przegląd generalny

Przy zakupie nowej przyczepy kempingowej nie będziesz mieć problemów z ewentualnymi naprawami i koniecznością serwisowania pojazdu przed sezonem zimowym; jeśli jednak posiadasz przyczepę w garażu od jakiegoś czasu, to warto poświęcić dłuższą chwilę na przyjrzenie się poszczególnym elementom. Zachęcamy zwłaszcza do sprawdzenia bieżnika opon. Pamiętajcie, że zużyty bieżnik wydłuża czas hamowania, a to niebezpieczne, gdy na drogach jest ślisko np. przez śnieg czy deszcz.

W sezonie zimowym warto również pomyśleć o wymianie butanu na propan, ponieważ ten drugi zapewnia bezproblemową pracę kuchenki nawet przy naprawdę niskich temperaturach. Butan z kolei zimą może się nie sprawdzić.

Przygotowania do podróży

Przy minusowych temperaturach należy zadbać o kilka dodatkowych rzeczy. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, że pojemnik ze ściekami może zwyczajnie zamarznąć; aby go przed tym uchronić (i bezproblemowo czyścić po zapełnieniu!), do zbiornika dolewaj zawsze roztwór soli lub dedykowane preparaty do tego celu.

Dodatkowe ogrzewanie

Jeśli Twoja przyczepa kempingowa nie jest dostosowana do całkowitego ogrzania wnętrza przy niższych temperaturach, warto rozważyć zastosowanie dodatkowego źródła energii. Mowa tu na przykład o termowentylatorach, ogrzewaniu podłogowym albo o klimatyzatorach z funkcją grzania. Wszystkie te opcje bez problemu można wykorzystać w przyczepie kempingowej, by zapewnić sobie i bliskim odpowiednią temperaturę i nie martwić się o chłód, gdy za oknem mróz.