fbpx
 

Północne Włochy z przyczepą lub kamperem? Jesteśmy na tak!

Mocnym punktem północnych Włoch jest ich różnorodność. Podczas jednej podróży można zarówno doświadczyć bliskości majestatycznych Alp, jak i nacieszyć się urokiem pięknych miast o niezwykle bogatej historii. Jeśli macie możliwość wybrania się w podróż kamperem lub z przyczepą kempingową, koniecznie zapoznajcie się z naszym planem podróży po północnej Italii. To pomysł dla tych, którzy lubią łączyć cieszenie się naturą z poznawaniem lokalnych atrakcji!

 

Trydent i Jezioro Garda kamperem

Podróż po północy rozpoczynamy oczywiście od Trydentu, a ściślej mówiąc – od Trydentu Górnej Adygi. Ten urokliwy region słynie z malowniczych jezior oraz przepięknych krajobrazów. Do jednego z najbardziej znanych, trydenckich zbiorników wodnych należy oczywiście Jezioro Garda. Zastanawiacie się, na czym polega jego popularność? Cóż, gwarantujemy, że jeśli raz wybierzecie się nad jezioro Garda, to zrozumiecie, skąd wziął się jego fenomen. To największe włoskie jezioro wyróżnia się zarazem jedną z najczystszych wód. Nic dziwnego więc, że co roku nad przybywają tutaj rzesze turystów! Wiele osób korzysta nie tylko z wypoczynku na wodą, ale również z wycieczek po okolicznych miejscowościach. W ciągu dnia możecie wypocząć na plaży, a po południu, gdy już wszyscy wygrzeją się i nacieszą przyjemną wodą, polecamy spacery po miasteczkach. Wśród nich warto zwrócić uwagę na przykład na Malcesine, w którym można znaleźć zabytkowy, XIII-wieczny zamek. A jeśli macie na pokładzie kampera fana windsurfingu, to nie zapomnijcie wpaść do Manerba del Garda. Tu możecie liczyć na wspaniałe, piaszczyste wybrzeże i mnogość gajów oliwnych. W Manerba del Garda często można też spotkać pasjonatów żeglarstwa.

Jeśli wybieracie się kamperem lub przyczepą kempingową do Trydentu, koniecznie podjedźcie również do Madonna di Campiglio. To miejscowość, wokół której skupiają się fani aktywnych, górskich wakacji. Madonna di Campiglio to idealna baza wypadowa dla sportowców zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Podczas wakacji warto wybrać się do leżącego nieopodal parku narodowego Parco Naturale Adamello Brenta, gdzie można natrafić na liczne szlaki górskie. Turyści często pokonują je nie tylko pieszo, ale też rowerami, choć oczywiście do tego trzeba być odpowiednio przygotowanym. Największe tłumy zjeżdżają jednak do Madonna di Campiglio w sezonie zimowym. To dlatego, że można tutaj znaleźć aż 60 kilometrów tras narciarskich, które, jakby tego było mało, wzbogacono o 20 wyciągów. Co ciekawe, w Madonna di Campiglio rozgrywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Na koniec pobytu w Trydencie Górnej Adydze polecamy wyprawę do Parku Narodowego Stelvio. Warto wiedzieć, że to największy rezerwat położony w Alpacj. Podczas wędrówki możecie natknąć się m.in. na kozice górskie, świstaki oraz jelenie. Spokojna okolica zdecydowanie zachęca do wypoczynku i nacieszenia oczu pięknymi widokami!

Wenecja Euganejska – co zwiedzić?

Wyjeżdżamy z Trydentu i ruszamy w kierunku słynnych miast! Na początek wjeżdżamy do miasta rozpoznawalnego na całym świecie za sprawą Szekspira. Mowa oczywiście o Weronie, która stała się tłem dla tragicznej historii Romea i Julii. Nie brak tutaj śladów nawiązujących do historii tych kochanków. Popularną atrakcją jest balkon w Casa di Giulietta, który miał być inspiracją dla napisania postaci Julii. To na tym balkonie dziewczyna wypowiada słynne słowa:

„Romeo! Zacóż ciebie Romeo nazwano!
Wyrzecz się ojca twego, zamień twoje miano,
Albo mi serce oddaj: gdy serce twe zyska,
Julija Kapuletów zrzecze się nazwiska”

Balkon nie jest jednak jedynym przykładem inspiracji, które miały wpływ na dzieło Szekspira. Warto wiedzieć, że na rozwój Werony był ściśle związany ze słynnym rodem Scaligeri, który panował w tym mieście w XIII wieku. Echo magnatów rządzących w Weronie widoczne jest w postaci dumnego księcia Escalusa, który finalnie skłania Kapuletów i Monteków do pogodzenia się nad grobami dzieci.

Co ciekawe, w Weronie można na własne oczy zobaczyć również… grób Julii. Znajdziecie go w klasztorze Museo degli Affreschi ‘G.B. Cavalcaselle‘, w którym według tragedii Szekspira miała zginąć młoda dziewczyna.

Podczas wyprawy do miasta tragicznych kochanków należy też przejść się na plac Dantego! Tutaj będzie czekać na Was pomnik autora „Boskiej Komedii”, który często bywał w werońskim Pałacu Burmistrza.

Warty uwagi jest także przepiękny amfiteatr,czyli jeden z najbardziej znanych zabytków z tego rejonu. Co ciekawe, to zarazem jeden z największych amfiteatrów, które zachowały się z czasów Starożytnego Rzymu. Koniecznie przespacerujcie się wokół amfiteatru, a przed wyjazdem do Werony sprawdźcie aktualną ofertę kulturalną. Być może uda Wam się załapać na jeden z koncertów, które odbywają się na terenie amfiteatru!

 

Zwiedzanie Wenecji – najciekawsze miejsca

Żegnamy się z Weroną i ruszamy do Wenecji! Jeśli marzy Wam się zwiedzenie tego miasta, nie zwlekajcie z tym zbyt długo. Niestety, na skutek postępujących zmian klimatycznych, Wenecja w przyszłości znajdzie się pod wodą. Warto więc skorzystać z okazji i zobaczyć ją na żywo, dopóki jest to możliwe!

Mówiąc o zwiedzaniu Wencji, z pewnością nie można nie wspomnieć o typowych atrakcjach, czyli np. o Moście Westchnień czy Placu Świętego Marka. My jednak chcielibyśmy zwrócić uwagę na te miejsca, które częściej pomija się w przewodnikach turystycznych. Przykładowo, na samym Placu Świętego Marka znajdziecie Caffè Florian, czyli drugą najstarszą kawiarnię na świecie! Nie jest to najtańsze miejsce, ale z całą pewnością wyróżnia się spośród innych lokali zachwycającym wnętrzem. Warto obejrzeć je osobiście! Chętnym polecamy też skosztować kawę i lokalne słodycze.

Drugą bardzo ciekawą atrakcją znajdującą się w Wenecji jest rzeźba „Support” stworzona przez Lorenzo Quinna. Ogromne ręce wyłaniające się z wody i podtrzymujące kamienicę mają zwrócić uwagę na problem kryzysu klimatycznego. Niestety, dla Wenecji jest on realnym zagrożeniem, a bez podjęcia konkretnych działań, nie będziemy mogli cieszyć się Wenecją zbyt długo. To piękna i poruszająca rzeźba – zdecydowanie warto zobaczyć ją na własne oczy!

Bezpośrednio z Wenecji możecie wybrać się tramwajem wodnym na dwie wyspy: Murano oraz Burano. Ta pierwsza słynie z wytwarzania przepięknego, weneckiego szkła, które do dziś jest cenione na całym świecie. Tutaj z pewnością kupicie piękne pamiątki. Druga wyspa, czyli Burano, dawniej była znana jako miejsce wytwarzania misternych koronek. Do dziś zresztą można je tutaj zakupić.

Niewątpliwą atrakcją Burano są także piękne, kolorowe domy. Intensywne barwy domów sprawiają, że spacery w Burano przypominają wyprawę do bajkowej krainy. Jeśli wybieracie się na tą wyspę, koniecznie zabierzcie ze sobą aparat fotograficzny. Gwarantujemy, że przywieziecie stąd niejedno zdjęcie!

 

Riviera del Brenta – dla tych, którzy mają dość tłumów

Jeśli zdecydujecie się odwiedzić Wenecję latem, będziecie mieli do czynienia z naprawdę sporą liczbą turystów. Dla tych, którzy muszą trochę odpocząć od tłumów, rekomendujemy wyprawę nad Riviera del Brenta. Tak nazywa się obszar nad rzeką Brentą, który dawniej upodobali sobie magnaci oraz arystokraci. Do dziś można tu znaleźć wiele wspaniałych wilii i pałacyków, choć niestety wiele wyraźnie dotkniętych przez upływ czasu. Co ciekawe, każdy z pałacyków ma dostęp do własnego pomostu znajdującego się na rzece Brenta. Jak widać, dożowie dawniej preferowali podróże kanałem wodnym.

Powyżej przedstawiliśmy zaledwie skrawek ciekawych miejsc, które można odwiedzić w Północnej Italii. Mamy nadzieję, że nasz plan wycieczki zainteresował Was i zainspirował do myślenia o kolejnej wyprawie. Dzięki podróżowaniu kamperem czy przyczepą kempingową nie trzeba martwić się o ścisłe trzymanie planu. Ba! Modyfikacje są naturalną częścią podróży caravaningowej. Bywa i tak, że miejsca zupełnie pomijane w przewodnikach zachwycają na tyle, że chcemy zostać gdzieś na dłużej. z kolei te najpopularniejsze miejsca przemierzamy jednego dnia i ruszamy dalej. Jeśli macie podobnie, to z pewnością rozumiecie, dlaczego podróż kamperem to dla nas najlepsza opcja eksplorowania świata.

A jeśli pierwsza podróż caravaningowa dopiero przed Wami, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi treściami dostępnymi na naszym blogu. U nas dowiecie się, jak wypożyczyć kampera, jak zorganizować pracę zdalną na kempingu oraz ile kosztuje podróż kamperem. Zapraszamy również na naszą stronę poświęconą wynajmowi oraz sprzedaży kamperów i przyczep kempingowych. Tutaj znajdziecie najbardziej aktualne informacje od specjalistów z branży caravaningowej!