fbpx
 
hobby przyczepy

Przyczepa kempingowa: nowa czy używana? Jak nie przepłacić?

Planujesz zakup pierwszej przyczepy kempingowej i zastanawiasz się, która opcja (nowa czy używana) będzie bardziej korzystna? Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić dokładnie plusy i minusy obu opcji, by mieć pewność, że wybraliśmy dobrze. 

 

Używana przyczepa: na co musisz zwrócić uwagę?

Używane przyczepy zwykle kuszą znacznie niższą ceną, ale mają pewien haczyk. Jeśli doliczymy do ceny zakupu cenę remontu, to bardzo często okazuje się, że musimy zainwestować znaczne więcej pieniędzy niż przewidywaliśmy. Starsze przyczepy bardzo często wymagają odnowienia łazienki (na próżno szukać w nich np. kabin prysznicowych  – warto o tym pamiętać!). Dodatkowo w starszych przyczepach często należy odnowić meble (zerwać postarzałe tapicerki, wymienić lub przynajmniej odnowić drewniane szafki). Wątpliwej jakości bywają też same aneksy kuchenne, które po latach użytkowania mogą być już mocno zniszczone. W takiej sytuacji koszty używanej przyczepy mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt tysięcy – w końcu jeśli przeprowadzamy remont, to chcemy zrobić to porządnie. Warto też dokładnie obejrzeć przyczepę kempingową z zewnątrz – podejrzane zapachy, np. butwiejącego drewna, mogą sugerować, że remont będzie kosztował znacznie więcej, niż pierwotnie zamierzaliśmy. Warto zastanowić się, czy na pewno chcemy inwestować tak duże kwoty w przyczepę, która nie spełni w całości naszych wymagań.

Nowa przyczepa – lepszy wybór?

Nowa przyczepa będzie kosztować więcej niż ta używana (choć po podsumowaniu kwoty remontu tej drugiej, może się okazać, że wcale nie będzie to zawrotnie większa kwota!). Decydując się jednak na zakup nowego pojazdu, mamy pewność, że jest luksusowo wyposażony, ma w pełni sprawne wnętrze i nie będzie wymagał remontów przez dłuższy czas. Kupując nową przyczepę, zyskujesz również pewność, że jest bezwypadkowa. To też ma duże znaczenie dla funkcjonowania takiego pojazdu!

Podsumowując – jeśli chcesz zdecydować się na zakup przyczepy używanej, zatrudnij specjalistę, który oceni stan takiej przyczepy i stwierdzi, jaki będzie REALNY koszt jej zakupu (wliczając w to również remont). Jeśli natomiast nie chcesz tracić czasu na naprawy i zamierzasz od razu korzystać z przyczepy podczas urlopów i dni wolnych, to zdecydowanie warto postawić na nowszy model.