fbpx
 

Śladami niemieckich baśni

Baśnie braci Grimm znane są zarówno dzieciom, jak i dorosłym na całym świecie. Wycieczka Niemieckim Szlakiem Baśniowym pozwoli Wam otworzyć bramy baśniowego świata i zajrzeć do takich miejsc jak dom Królewny Śnieżki, kraina Czerwonego Kapturka czy Brema, w której stacjonowali czterej muzykanci!

Niemiecki Szlak Baśniowy Kamperem

Przystanek 1 –Steinau an der Strasse

To miejsce, w którym bracia Grimm spędzili swoje dzieciństwo. Największą atrakcją miasta jest muzeum utworzone w domu rodzinnym słynnych braci.  Możesz tam obejrzeć najstarsze wydania bajek, oglądać ilustracje i posłuchać zarówno tych najpopularniejszych jak i mniej znanych opowieści. W Steinau znajduje się także Teatr Marionetek, w którym wystawiane są spektakle. Co roku, w pierwszą niedzielę sierpnia, odbywa się tam Niedziela Bajek – wielki festiwal dla całej rodziny!

Parking dla kamperów:

Lokalizacja: s, GPS: 50° 18,925′ N / 9° 27,623′ E

Parking znajduje się przy centrum sportowym Steinau, na skraju starego miasta. W centrum sportowym jest duży basen ze zjeżdżalniami i platformą do skoków, z którego możesz skorzystać w wolnej chwili. Z parkingu do centrum można dojechać w kilka minut, mijając zamek, ratusz i kościół św. Katarzyny.

Wielkość i wyposażenie: Na parkingu znajduje się 5 miejsc dla kamperów. Dostępna jest stacja sanitarna i energia elektryczna, by podładować potrzebne nam sprzęty.

Opłaty: Utylizacja: 1,00 €; 60-70 litrów świeżej wody 1,00 €; Energia elektryczna 1,5 KW: 1,00€.

Odległości: Centrum miasta 350 m, centrum handlowe 500 m, stacja benzynowa 700 m.

Przystanek 2 – Grebenhain

To miejscowość znajdująca się w środku Parku Przyrody Hoher Vogelsberg dlatego warto się tam zatrzymać i poobcować z naturą! W parku dostępne są: wiele tras pieszych i rowerowych, las wspinaczkowy, pole do minigolfa i letni tor saneczkowy. Możesz zobaczyć też największy wygasły wulkan w Europie, a przewodnik parku udzieli informacji na temat warunków geologicznych i powstania „bazaltowego stożka”. Dla fanów sportu: Nieder-Mooser-See niedaleko Grebenhain oferuje żeglarstwo, surfing, wędkarstwo i kemping.

Parking dla kamperów:

Lokalizacja: GPS: 50° 31′ 13″ N / 09° 19′ 01″ E

Miejsce parkingowe dla przyczep kempingowych znajduje się w parku zdrojowym Ilbeshausen-Hochwaldhausen. Otwarte jest przez cały rok.

Wielkość i wyposażenie: Dostępnych jest 12 miejsc parkingowych. Możesz skorzystać ze stacji wodociągowej i elektrycznej. W bezpośrednim sąsiedztwie hotelu znajduje się centrum informacyjne Hochwaldhausen z toaletami, mały staw z mini zoo, plac zabaw, pole do minigolfa oraz ogrzewany energią słoneczną odkryty basen. W mieście jest kilka restauracji.

Opłaty: 6,00 €/dzień.

Przystanek 3 – Asfeld

Po 1,5 h drogi od Grebenhain dojedziesz do Asfeld. Jednego z najpiękniejszych niemieckich miast! Obfituje ono w bogato zdobione budowle z muru pruskiego – ponad 400 domów z siedmiu wieków. Najważniejszą atrakcją w Asfeld jest Dom Bajek. Znajdują się w nim ekspozycje poświęcone bohaterom baśni braci Grimm. Spotkamy tam królewnę Śnieżkę i jej siedmiu małych przyjaciół, Czerwonego Kapturka i wiele innych postaci. Oprócz oglądania eksponatów możesz także posłuchać bajek opowiadanych przez gawędziarzy. Polecamy zajrzenie na 2 piętro Domu Bajek i zapoznanie się z fascynującą kolekcją domków dla lalek sprzed ponad 2 wieków.

Parking dla kamperów:

Lokalizacja: GPS: 50° 44′ 55. 233” N / 9° 16′ 42. 585” O

Parking znajduje się na terenie gospodarstwa agroturystycznego, możliwe jest spróbowanie wyrabianego na miejscu pieczywa.

Wielkość i wyposażenie: Do dyspozycji gości jest 45 miejsc parkingowych. Dostępne są urządzenia do odprowadzania ścieków oraz zaplecze sanitarne i elektryczne.

Opłaty: Świeża woda: 1 €/litr, wywóz: 1 €, prąd: 0,50 € kWh (16 amperów, 32 CEE na miejscu). Opłata za miejsce: 5€/dzień.

Odległości: 300 m do basenu rekreacyjnego, 500 m do zabytkowego centrum miasta z licznymi restauracjami, najbliższe centrum handlowe z supermarketem ok. 100 m. Najbliższa autostrada (A5) oddalona jest o około 2 km.

Przystanek 4 – Neukirchen

To tutaj znajduje się dom Czerwonego Kapturka. Bajkowy dom w Neukirchen powstał w XVI wieku, a niektóre eksponaty mają ponad 150 lat. Miejscowość ta oferuje jednak znacznie więcej! Baśń o Czerwonym Kapturku kojarzy nam się głównie z drewnianą chatką babci, w której pachnie pieczonym chlebem, otoczoną kwiecistymi łąkami i gęstym lasem, w którym czai się zły wilk. Neukirchen w pełni oddaje ten klimat, dzięki okalającym go łagodnym wzgórzom, soczyście zielonym łąkom i ogromnym lasom. Samo miasteczko jest niewielkie, ludzie gościnni, a dostępność regionalnej kuchni, w której możesz poczuć się jak Czerwony Kapturek na kolacji u babci, zadowoli każdego smakosza!

Parking dla kamperów:

Lokalizacja: GPS: 50° 52′ 16” N / 09° 20′ 54” E

Parking znajduje się nieopodal potoku Urbach, dzięki czemu możesz zrelaksować się na łonie natury. Do centrum miasta można dojechać w parę minut, a dzięki umiejscowieniu parkingu na uboczu, możliwe jest delektowanie się wycieczkami rowerowymi i wędrówkami.

Wielkość i wyposażenie: Do dyspozycji gości jest 47 miejsc. Na placu zjesz w przytulnym barze z przekąskami „Schwalemer Stubb”.

Opłaty: 13,50 € za kamper/noc włącznie z wywózką, plus opłata klimatyczna, prąd 1 KW 0,60€.

Odległości: Centrum miasta i sklepy 300 m, stacja benzynowa 700 m.

Przystanek 5 – Wolfhagen

To średniej wielkości miasto z około 14 000 mieszkańców, zlokalizowane w parku przyrody Habichtswald. Miejsce to jest niesamowicie klimatyczne, dzięki historycznym, dobrze odrestaurowanym domom z muru pruskiego, zabytkowym placom i krętym uliczkom. Na szczególną uwagę zasługuje 755-letni rynek z bajkową fontanną. Nad dzielnicą Ippinghausen górują największe ruiny zamku w północnej Hesji, Weidelsburg. Do zobaczenia jest również gotycki kościół miejski z XIII wieku. Miłośnicy baśni, mogą zatrzymać się w hotelu Altes Rathaus i wziąć udział w bajkowej uczcie, lub odwiedzić „Baśniową piwnicę Grimma”, gdzie mogą dowiedzieć się więcej o Ludwiku Grimmie.

Parking dla kamperów:

Lokalizacja: GPS: 51° 19′ 46” N / 09° 10′ 15” E

Miejsce parkingowe dla przyczep kempingowych jest zlokalizowane w parku i strefie rekreacyjnej Bruchwiesen poniżej starego miasta Wolfhag.

Wielkość i wyposażenie: Dostępnych jest 45 miejsc parkingowych z bezpłatnym dostępem do Wi-Fi. Można skorzystać z opróżniania toalet lub wymiany butli gazowej. Opcjonalnie da się wynająć wiatę grillową.

Opłaty: 5,00 € za dzień.

Odległości: Najbliższy sklep ok. 200m.

Przystanek 6 – Kassel

To miasto, w którym żyli i tworzyli bracia Grimm. Nazywane jest stolicą Niemieckiego Szlaku Bajek, dlatego nie możemy go pominąć! W Grimmwelt Kassel spotkasz Kopciuszka wraz z innymi księżniczkami i książętami, zapoznasz się z odręcznymi kopiami bajek, notatkami i komentarzami, które są wpisane na listę Światowego Dziecictwa UNESCO. Zajrzysz do gospodarstwa braci Grimm i podążysz ich historycznymi śladami. W Kassel dostępne są też festiwale tematyczne – latem możesz wziąć udział w Festiwalu Braci Grimm, a zimą w Bajkowym Jarmarku Bożonarodzeniowym.

Parking dla kamperów:

Lokalizacja: Giesenallee 9, Kessel

Kemping z wydzielonym miejscem dla kamperów znajduje się w pobliżu parku Karlsaue i strefy rekreacyjnej Fuldaaue.

Wielkość i wyposażenie: Stanowiska na kempingu mają powierzchnię od 50 do 150 m² i są wyposażone w prąd. Dostępne jest zaopatrzenie w wodę, ścieki i chemiczne czyszczenie toalet.

Ceny: W zależności od sezonu od 10,00 do 14,00 euro za noc. Dopłata za prąd (0,50 €/kWh), wodę (2,00 €/100 l) i prysznice (5 €/osobę).

Odległości: Przystanek autobusowy 0.2 km, gastronomia 0.8 km, plaża kąpielowa 1.0 km, supermarket 1.5 km, centrum miasta 3.5 km, park górski 7.0 km.

Przystanek 7 – Heilbad Heiligenstadt

Bracia Grimm spotkali się tutaj w kwietniu 1838 roku. Historyczna stolica Eichsfeld łączy w sobie wszystko to, co czyni ten region tak wyjątkowym: historyczne zwyczaje, budynki z różnych epok, klimat małego miasteczka w baśniowo pagórkowatym otoczeniu. To tutaj znajduje się Bajkowy Park, w którym masz szansę spotkać bohaterów ze znanych baśni braci Grimm! Królewny, złe macochy i krasnoludki zajmują się codziennymi czynnościami, do których chętnie zaangażują Twoje dziecko. Niesamowite wspomnienia gwarantowane!

Parking dla kamperów:

Lokalizacja: GPS: 51° 22′ 27,00” N / 10° 8′ 15,317” E

Miejsca parkingowe znajdują się w cichej okolicy, jednak blisko centrum miasta.

Wielkość i wyposażenie: Dostępnych jest 6 miejsc postojowych. Możesz skorzystać z przyłącza zaopatrzeniowego i utylizacyjnego oraz 3 stacji ładowania (1 euro/3 kW), gniazda: CEE 16 A 3-pin 230V.

Opłaty: Miejsce parkingowe jest bezpłatne.

Odległości: Restauracje i sklepy, informacja turystyczna, centrum miasta 350 m, 700 m do lasu miejskiego (Park Przyrody EichsfeldHainich-Werratal), 2 km do term.

Przystanek 8 – Brema

To już ostatni punkt na naszej bajkowej trasie, nie mogło go jednak zabraknąć, bo kto z nas nie zna baśni o czterech muzykantach z Bremy? Od maja do października, w każdą niedzielę, czterej muzykanci budzą się, by pod gołym niebem opowiedzieć swoją historię. Oprócz niesamowitego widowiska z udziałem baśniowych bohaterów w Bremie zobaczysz renesansowy ratusz czy historyczny rynek, który jest najstarszą częścią miasta. Możesz skorzystać także z wycieczki po rzece Wester oraz zajrzeć do Parku Rododendronów – znajduje się w nim około 10 000 krzewów rododendronów i azalii. Uważany jest za drugą co do wielkości kolekcję tego typu na świecie. Główny okres kwitnienia przypada na maj.

Parking dla kamperów:

Lokalizacja: GPS: 53° 03′ 54” N / 8° 49′ 07” E

Miejsca parkingowe znajdują się bezpośrednio na wsi, jednak blisko miasta. Urokliwa okolica sprawia, że w trakcie postoju możesz korzystać z pieszych wędrówek i relaksować się na łonie natury.

Wielkość i wyposażenie: Dostępne jest ponad 100 stanowisk, odpowiednich także dla dłuższych kamperów. Możesz skorzystać z serwisu pieczywa i wymiany gazu. Około 90 miejsc wyposażonych jest także w system sanitarny.

Odległości: Centrum miasta 1,3 km, sklep 0,7 km, restauracja 0,1 km, prom 0,15 km.

Podsumowanie:

Podróż Szlakiem Niemieckich Baśni to wspaniała rozrywka nie tylko dla rodzin z dziećmi. Oprócz odkrywania historycznych miejsc, którymi podążali dwaj najznamienitsi niemieccy baśniopisarze, mamy szansę zobaczyć wiele zabytków i klimatycznych zakątków, które przeniosą nas w czasy czarów, królewien i walecznych książąt. Wycieczka ta, to szansa na niesamowite przeżycia, zagłębianie się w niemiecką kulturę i odnalezienie w sobie dziecka, które przecież wciąż tkwi w każdym z nas!