fbpx
 

Tanie podróżowanie z przyczepą kempingową – jak to zrobić?

Wzrost zainteresowania caravaningiem sprawił, że coraz więcej osób rozważa spędzenie tegorocznych wakacji na kempingu. Jeśli jesteś w tej grupie, to z pewnością szukasz informacji na temat tego, jak zorganizować podroż, by nie przepłacić. My wiemy o tym sporo – od lat caravaning jest naszym ulubionym stylem podróżowania! Chcesz dowiedzieć, jak sensownie zacisnąć pasa i nie przepłacić podczas wakacji na kempingu? Sprawdź nasze sposoby!

 

Wakacje w Polsce – bezpieczny caravaning

Na początek sugerujemy skupić się na polskich wakacjach. Dlaczego? Ponieważ dzięki temu pokonasz mniej kilometrów, a więc mniej wydacie na paliwo. Wakacje w rodzimym kraju pozwolą też na nieco lepsze rozeznanie się w caravaningu, dzięki czemu w przyszłości, przy ewentualnych dłuższych wyprawach, będziesz czuł się bardziej komfortowo. Warto wiedzieć, że w Polsce regularnie  powstają nowe miejsca kempingowe z rozbudowaną infrastrukturą, które gwarantują komfort, czystość i możliwość korzystania z licznych udogodnień. Nie musisz więc martwić się o to, że wakacje w Polsce będą oznaczały mniejszą wygodę (w porównaniu z kempingami zagranicznymi).

Warto również podkreślić, że wakacje w Polsce mogą być bardzo różnorodne. Fanom klasycznego, nadmorskiego wypoczynku polecamy kempingi położone bezpośrednio nad Bałtykiem. Jeśli cenisz sobie wędkarstwo, lasy i spokój, to Mazury z pewnością będą dobrą opcją. Nie brak tam licznych spokojnych miast i wioseczek, w których można wypocząć i zapomnieć o świecie. Osoby, które uwielbiają piesze wędrówki i najchętniej spędzają wakacje aktywnie, powinny obrać kierunek Bieszczady czy Tatry. Na kempingu w tych miejscach możesz liczyć też na nieco mniejszy spokój – kempingi dostosowane pod kampery nie są oblegane tak bardzo, jak hotele i pensjonaty.

A co z cenami? Kempingi w Polsce zazwyczaj są tańsze niż te zagraniczne, co jest ich dodatkową zaletą. Oczywiście, warto uważnie przyjrzeć się cenom – niektóre miejsca zdecydowały się znacząco podnieść opłaty z uwagi na pandemię. Na szczęście wciąż istnieje wiele kempingów zadeklarowały zamrożenie cen i pozostawienie opłat takimi, jakie były dotychczas. Jeśli więc nie chcesz przepłacić, to polecamy z dokładnym zapoznaniem się z ofertą poszczególnych miejsc.

Oczywiście, osoby, które chcą maksymalnie oszczędzić, mogą spróbować swoich sił z dzikimi kempingami. Warto jednak pamiętać o tym, że wiążą się one z pewnymi niedogodnościami, w tym m.in. z utrudnionym dostępem do wody czy do miejsc, w których można opróżnić zbiorniki z nieczystościami. Niewątpliwą zaletą płatnych kempingów jest możliwość swobodnego korzystania z dostępu do wody, toalet czy prądu, a nie ukrywajmy, że znacząco ułatwiają one korzystanie z odpoczynku.

Co ważne, dobrą opcją na zaoszczędzenie na kempingu jest wybranie się na wakacje poza sezonem. O ile jednak we Włoszech czy w Hiszpanii we wrześniu wciąż możemy liczyć na ciepłe temperatury i słoneczne dni, o tyle w Polsce naprawdę trudno przewidzieć pogodę. Możesz trafić na piękne, wrześniowe dni, ale też na deszcze i zimno. Jeśli pogoda nie jest dla Ciebie dużą przeszkodą, to na pewno warto zaryzykować. Kempingi we wrześniu są znacznie bardziej opustoszałe, co gwarantuje też większą kameralność i możliwość wypoczywania w ciszy i w spokoju.

Jak zorganizować jedzenie na kempingu?


Nowoczesne przyczepy kempingowe posiadają doskonale wyposażone kuchnie, wiec przygotowywanie posiłków nie stanowi najmniejszego problemu. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas, to rozważ przygotowanie części posiłków „na zapas”, do słoików. W domu możesz spokojnie ugotować większą niż zwykle zupę i część zawekować, by później móc szybko odgrzać ją na kempingu. W słoikach można też przygotować na zapas mięso czy warzywa. To dobry sposób na to, by zadbać o zdrową dietę, ale jednocześnie nie tracić czasu na gotowanie, jeśli nie macie na to ochoty. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotowywać posiłki na bieżąco. Przy rozsądnym robieniu zakupów również można sporo zaoszczędzić. Nie musisz jeść na mieście – wystarczy zapas ulubionych produktów w lodówce i zamrażalniku, które pozwolą Ci utrzymać różnorodność na talerzu.  Jeśli zdarzy ci się stacjonować blisko lokalnych gospodarstw np. agroturystycznych, podpytaj o możliwość kupienia wiejskich jajek czy sera. Ich ceny często są bardzo przystępne, a przy tym będziesz miał okazję spożyć coś naprawdę zdrowego i dobrego dla twojego organizmu.

Atrakcje kempignowe za darmo

 

Niewątpliwą zaletą podróżowania po Polsce jest możliwość korzystania z darmowych atrakcji. Na Mazurach nie brak darmowych czy miejskich plaż, na których można spędzić mnóstwo czasu i skorzystać z dodatkowych atrakcji, np. boisk do piłki plażowej. Podobnie jest na Pomorzu – kempingi położone blisko plaży gwarantują możliwość codziennego korzystania z dobrodziejstw Bałtyku bez najmniejszego problemu. A jeśli uznacie, że dana plaża jest zbyt zatłoczona, to nic nie stoi na przeszkodzie, by ruszyć z przyczepą w dalszą podroż. Na tym właśnie polega wygoda caravaningu! Wczasy nastawione na wypoczynek zdecydowanie nie są drogie. Jeśli natomiast zależy Ci na dodatkowym zwiedzaniu czy korzystaniu z atrakcji, to warto rozejrzeć się za zniżkami dla grup czy rodzin, które są oferowane w wielu miejscach nad morzem, na Mazurach, jak i w górach.

Jakie koszty wziąć pod uwagę?


Zastanawiasz się, ile będą kosztować Cię całe wakacje? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jeśli planujesz podróż ze swoją przyczepą kempingową, to nie musisz martwić się o ewentualny koszt wynajmu pojazdu. Jeśli planujesz wynająć przyczepę od wypożyczalni kamperów i przyczep kempingowych, ale nie chcesz przepłacać, to dobrą opcją będzie wynajem poza najgorętszym sezonem. W kwietniu czy we wrześniu zwykle zapłacisz mniej za wynajem pojazdu, co pozwoli ci dodatkowo zaoszczędzić.  Do opłat związanych z wynajmem należy doliczyć koszty podróży i związaną z nimi konieczność zakupu paliwa. Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeśli zdecydujesz się na pozostanie na jednym kempingu, to koszt przejazdu nie będzie wcale tak duży, jak w przypadku podróży zagranicznej. W Polsce w kilka godzin możesz pokonać sporą część trasy i przez resztę urlopu nie martwić się o dodatkowe wydatki.

Ważną częścią opłat są te związane z polami kempingowymi. Jeśli zdarza ci się podróżować z całą familią i posiadasz kartę dużej rodziny, to sprawdź, czy dane miejsce ją honoruje – dzięki temu zaoszczędzisz. Warto podkreślić, że niektóre miejsca oferują dodatkowe zniżki dla osób, które planują przebywać na kempingu powyżej 7 czy 14 dni. Dobrze jest więc przed podjęciem decyzji podpytać o ewentualne rabaty – być może dzięki temu uda ci się zaoszczędzić sporą kwotę.

Do kosztów podróży niewątpliwie należy doliczyć opłaty drogowe (na autostradach). Być może uda ci się zorganizować podróż, by ominąć płatne odcinki. Sugerujemy jednak omijać wyboiste, boczne drogi – podróż z  przyczepą kempingową może być tam dość trudna. Autostrada niewątpliwie jest bardziej wygodną opcją, a opłaty za korzystanie z niej nie są aż tak duże, by było warto ryzykować ewentualnym uszkodzeniem pojazdu na niekorzystnym podłożu.

Podsumowując, caravaning nie jest najtańszą opcją urlopową, ale dla chcącego nic trudnego. Jeśli dobrze zaplanujesz podróż, to uda ci się nieco zaoszczędzić na wyjeździe i nie wydawać nic poza zaplanowanym budżetem. Pamiętaj o tym, że wakacje w Polsce mogą zbyć znakomitą alternatywą dla zagranicznych podróży. Szybciej dotrzesz na miejsce i nie zapłacisz zbyt wiele za paliwo. My regularnie testujemy kempingi w Polsce i z radością możemy powiedzieć, że ich komfort poprawia się z roku na rok. Wiele z dostępnych pól kempingowych już teraz jest na poziomie europejskim i poza standardowymi udogodnieniami znajdziesz na nich też place zabaw dla dzieci, zajęcia artystyczne, miejsca na zrobienie ogniska, kąpieliska, restauracje czy wypożyczalnie rowerów. Jak widać – możliwości jest naprawdę sporo, więc jeśli chcesz dobrze wypocząć w Polsce, to wypożycz przyczepę kempingową i ruszaj w trasę! Nowe przyczepy gwarantują nie tylko niezależność, ale również wygodę, która w niczym nie ustępuje tej  hotelowej. Poznaj caravaning na nowo i daj się ponieść przygodzie!