fbpx
 

Wymarzone miejsce na francuskim wybrzeżu Atlantyku

Bretania to magiczny, przez wielu pomijany region zachodniej Francji, który zdecydowanie warty jest odkrycia.

Kraina ta położona jest na Półwyspie Bretońskim, nad Oceanem Atlantyckim. To jedno z niewielu miejsc w mocno obładowanej turystycznie Francji, w którym zaznasz spokoju i kontaktu z dziką naturą.

Miłośnicy literatury, zwłaszcza celtyckich podań i legend, będą zachwyceni tym miejscem! Do najpopularniejszych opowieści o regionie, które znają chyba wszyscy, są legendy o Królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Akcja jednej z najpopularniejszych historii miłosnych – Dziejów Tristana i Izoldy również toczy się w Bretanii!

Średniowieczne zamki, błękit oceanu, pagórkowate tereny i romantyczna aura – to wszystko czeka na Was podczas podróży po tej krainie!

 

Podróż kamperem po Bretanii

Przystanek 1 – Le Mans

Le Mans to niewielka miejscowość leżąca nad rzeką Sarthe. Na szczególną uwagę zasługuje historyczny rynek pełen starych, drewnianych domów i renesansowych pałaców. Spacerując starym miastem na pewno natkniesz się na ogromną katedrę Le Mans, nie mniej dostojną od katedry Notre-Dame. Między katedrą a Sarthe znajduje się zadziwiający 500-metrowy pas murów z III wieku.

W Le Mans jest również Muzeum Sztuk Pięknych, w którym możesz obejrzeć prace malarzy z różnych epok – od średniowiecznych włoskich prymitywów, po malarzy XIX wieku, a także bogaty zbiór archeologiczny ze starożytnego Egiptu.

Fani motoryzacji będą zachwyceni wizytą na najsłynniejszym torze wyścigowym, na którym od 1923 roku corocznie rozgrywany jest wyścig 24h Le Mans. W sąsiedztwie głównych trybun znajduje się muzeum, w którym możesz obejrzeć ponad setkę bolidów, które niegdyś ścigały się na torze w Le Mans.

Kamper możesz zaparkować na kempingu Neuville, który znajduje się w spokojnym miejscu otoczonym drzewami. Jeśli planujesz wycieczkę w czasie wyścigów na torze w Le Mans, warto zarezerwować miejsce wcześniej!

Za stanowisko z dostępem do prądu zapłacisz 24€ za noc.

Przystanek 2 – Saint-Nazaire

To miejsce, w którym możesz odpocząć na piaszczystej plaży otoczonej przez zapierające dech w piersiach klify. Skały otaczające plażę tworzą małe baseny, w których możesz szukać krabów!

Po odpoczynku czas wybrać się na zwiedzanie i zobaczyć np. historyczną bazę okrętów podwodnych. Miłośnicy historii z pewnością zachwycą się megalitycznym kurhanem Tumulus de Dissignac, datowanym na ok. 4500 lat p.n.e. Wewnątrz jednej z dwóch komór grobowych znajduje się kamień z dziwnymi, nieczytelnymi rycinami. Możesz zwiedzać kurhan w lipcu i sierpniu.

W centrum Saint-Nazaire na Place du Dolmen stoją obok siebie także dolmen z trylitu i menhir z epoki neolitu.

Obok promenady, nad oceanem, znajduje się ogród botaniczny zachowany w stylu angielskim.

Podróżując wzdłuż wybrzeża trafisz do Guérande, średniowiecznego miasta z zachowanymi w nienaruszonym praktycznie stanie fortyfikacjami  i mnóstwem pól solnych, z których słynie to miejsce.

Parking dla kamperów znajdziesz w Saint-Brevin l’Océan, na plaży. Słynie ona z rzeźby ogromnego węża morskiego, wyłaniającego się z wody.

Tutaj również zaczynają się dwie główne trasy rowerowe: Vélocéan, która biegnie na południe wzdłuż morza i La Vélodyssée, biegnąca wzdłuż Loary. Warto wziąć ze sobą rowery i poświęcić czas na podróż tymi trasami, obfitującymi w zapierające dech w piersiach widoki!

Przystanek 3 – Pornic

To turystyczne miasteczko leżące u wybrzeża Atlantyku. Obfituje ono w wiele historycznych zabytków oraz piaszczyste plaże, na których w sezonie roi się od barów i stoisk z pamiątkami. Miłośnicy sportów wodnych również znajdą tu coś dla siebie, za sprawą wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego. Najważniejszą atrakcją w Pornic jest XIII-wieczny zamek stojący w pobliżu nadbrzeża.

Polecamy też udać się na rejs wycieczkowy na wyspę Noirmoutier, gdzie w klimatycznych knajpkach skosztujesz świeżych owoców morza!

W godzinę drogi od Pornic dojedziesz do Clisson, gdzie znajdują się ruiny zamku należącego niegdyś do najpotężniejszej Bretońskiej rodziny.

Przystanek 4 – Île de Noirmoutier

To mała wyspa, którą w całości zwiedzisz w ciągu 2-3 dni. Oprócz wypoczywania na piaszczystej plaży i kąpieli w lazurowej wodzie, polecamy wybrać się na imponujące cmentarzysko statków i spróbować lokalnych ostryg. Są one zadziwiająco tanie i pyszne, dlatego Île de Noirmoutier będzie prawdziwym rajem dla każdego smakosza!

Miejsc kempingowych na wyspie jest bardzo dużo, jednak w sezonie wakacyjnym te najbardziej atrakcyjne mogą być zajęte, dlatego warto zrobić wcześniej rezerwację.

Przystanek 5 – Les Sables d’Olonne

Les Sablesd’Olonne jest znane ze słynnych na całym świecie regat żeglarskich Vendée Globe. Spacerując główną promenadą, możesz kupić pamiątki i zajrzeć do restauracji, których jest tu mnóstwo! Zdecydowanie warto zobaczyć również Quartier de l’Ile de Penotte, gdzie domy pokryte są niesamowitymi obrazami stworzonymi z muszli. Jeśli poszukujesz idealnego miejsca na zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć, to będzie strzał w 10!

Jeśli chcesz zatrzymać się na kempingu przy morzu, koniecznie zrób rezerwacje wcześniej. Les Sables d’Olonne to miejsce, w którym możesz spotkać wielu turystów.

Kamperem po Bretanii – co musisz wiedzieć?

Bretania to wyjątkowo przyjemne dla kamperowców miejsce. Dostępnych jest wiele bezpłatnych parkingów, na których możesz bez problemu zanocować. Miejsca są też dość duże, a nawet jeśli Twój kamper nie zmieści się na standardowym miejscu, zazwyczaj wydzielonych jest kilka dodatkowych, dla większych aut. Przy drogach można spotkać liczne punkty serwisowe, w których możesz nabrać świeżej wody czy odpompować ścieki.

Ceny w Bretanii nie są bardzo wygórowane, za kawę zapłacisz ok. 2 euro, obiad 10 euro, obowiązkowy do obiadu, według Francuzów, kieliszek wina – od 2,5 euro. Cena za litr paliwa to ok. 2 euro.

Do rachunków w restauracjach i kawiarniach doliczana jest 15 procentowa opłata za obsługę. Dodatkowy napiwek zostawia się, jeżeli zostaniesz wyjątkowo dobrze obsłużony. Musisz jednak przygotować się na to, że w większości restauracji obsługa nie jest zbyt mocno zaangażowana.

Poszukuj małych knajpek ze świeżymi owocami morza! Warto też zaglądać na okoliczne targi i poszukiwać lokalnych towarów w dobrych cenach.

Podsumowanie

Bretania to miejsce, w którym odpoczniesz na piaszczystych plażach, zaobserwujesz pracujących rybaków, spróbujesz pysznej małży, wyjętej prosto z oceanu, a gdy dość będziesz miał odpoczynku, ruszysz na zwiedzanie i poznasz niesamowite, tajemnicze miejsca, średniowieczne zamki i fortyfikacje, renesansowe ryneczki i wyróżniające się drewniane domki, wyglądające jak przeniesione z innej epoki.

Dzięki temu, że ta francuska kraina ma wiele oblicz, żaden turysta nie powinien być zawiedziony!