21 lip 12 wskazówek jak poradzić sobie z upałami!
W tym roku lato przyniosło ze sobą falę upałów. Prażące słońce ogrzewa pojazd kempingowy, przez co podróże mogą stać się niekomfortowe. Przedstawiamy najlepsze triki pozwalające ochłodzić wnętrze naszego pojazdu i przywrócić przyjemność z jazdy.
1. Wietrzenie kampera
Kiedy słońce nagrzewa powietrze pierwsza rzecz, którą robimy, to zamykanie okien i włazów w kamperze. Często nie otwieramy ich nawet na chwilę, gdyż tkwimy w przekonaniu, że letnie powietrze tylko nagrzeje nasz pojazd. Jest to duży błąd! Wietrzenie kampera jest niezwykle ważne, ale należy to robić w odpowiedni sposób.
Po pierwsze – otwieraj okna i drzwi kampera, gdy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze niż w środku. Zazwyczaj ma to miejsce w godzinach wieczornych i trwa aż do wczesnych godzin porannych.
Po drugie – uchylaj okna nawet gdy jest gorąco, ale na zewnątrz wieje wiatr. Następuje wtedy przepływ powietrza, który właściwie nie zmniejszy temperatury w kamperze, ale na pewno uczyni ją bardziej znośną.
2. Odpowiednia ochrona okien
Zasunięcie wszystkich żaluzji niestety nie jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie nagrzewaniu się kampera. O ile rolety pokryte od zewnętrznej strony powłoką aluminiową mogą dawać niewielką osłonę, o tyle prawdziwą blokadę dla wysokiej temperatury stanowi profesjonalne zabezpieczenie okien, włazów i drzwi.
Specjalne tekstylia odbijające światło montowane są na zewnątrz kampera i pozwalają skutecznie izolować go od upalnego powietrza. Najlepiej stosować je razem z zamkniętymi roletami wewnątrz pojazdu. Wiele firm oferuje szyte na miarę osłony do masek dachowych czy okien bocznych. Możemy wybierać pośród takich, które przepuszczają trochę światła słonecznego, jak i tych całkowicie nieprzezroczystych.
3. Ochrona kokpitu
Najwięcej słońca do wnętrza naszego kampera wpuści największa szyba w pojeździe – czyli szyba przednia. Należy odpowiednio ją zabezpieczyć, używając przeznaczonej do tego celu folii termicznej. Specjalne maty izolacyjne skutecznie zablokują padające na szybę promienie słoneczne, dzięki czemu powietrze w kamperze nie będzie nagrzewać się tak szybko.
4. Wentylatory
Okna dachowe z wentylatorem również ułatwiają przepływ powietrza. Dzięki nim gorące powietrze może zostać odprowadzone z pojazdu, a na jego miejsce dostarczone chłodniejsze powietrze z zewnątrz. W zależności od miejsca montażu okna z wentylatorem mogą być używane jako kuchenne lub łazienkowe.
Oczywiście standardowy wentylator stołowy również przyniesie ulgę, jednak jego gabaryty, konieczność przewożenia oraz to, że kabel przeciągany jest przez pomieszczenie przemawia przeciwko niemu. Dodatkowo potrzebne jest do niego zasilanie 230V, które nie zawsze jest dostępne podczas podróży caravaningowych.
5. Poszukiwanie cienia
Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze! W gorące dni zawsze poszukuj zacienionego miejsca postojowego. Jeśli parkujesz pod drzewami i masz na stałe zamontowaną antenę satelitarną, zachowaj szczególną ostrożność by jej nie uszkodzić. Jeśli wybierasz się w gorące regiony, przemyśl czy nie lepiej całkowicie zrezygnować z anteny, która może wykluczyć Twój kamper z możliwości zaparkowania w przyjemnym, zacienionym miejscu lub wybierz przenośną antenę satelitarną albo router do przesyłania programu telewizyjnego przez Internet.
Kamper pozostawiony w pełnym słońcu może też stanowić problem dla naszych lodówek. Jeśli słońce pada na tył lodówki przez kratę wylotu powietrza, może ona nie poradzić sobie z odpowiednim schładzaniem. W upalne dni lepiej zamontuj specjalny wentylator do lodówek, który wyeliminuje ten problem.
6. Markiza
Markiza to lekkie zadaszenie z wytrzymałej tkaniny rozciągniętej na aluminiowej konstrukcji. Ma na celu ochronę nie tylko przed słońcem, ale także przed wiatrem czy deszczem. Markiza skutecznie chroni przed nagrzewaniem jak i szkodliwymi promieniami UV. Obecnie na rynku dostępne są różne modele markiz – od prostych zasłon przeciwsłonecznych przez markizy workowe rozwijane i zwijane ręcznie aż po klasyczne markizy kasetowe, wysuwane elektrycznie lub przy pomocy korby ręcznej. Markizy workowe i kasetowe często dają możliwość rozbudowania o części przednie i boczne, tworzące przedsionki i markizy zamknięte.
7. Wentylowana mata do siedzenia
W przypadku braku klimatyzacji w kabinie kierowcy warto jest zainwestować w matę chłodzącą na siedzenie. Maty te posiadają wyloty powietrza w kilku miejscach, dzięki czemu skutecznie chłodzą podczas jazdy. Są zdecydowanie bezpieczniejsze od otwierania okna – niekontrolowane, silne podmuchy powietrza mogą powodować dyskomfort w czasie podróży.
8. Maty chłodzące
Maty chłodzące wypełnione są najczęściej specjalnym żelem utrzymującym temperaturę. Żel zapewnia chłód, gdy na niego naciskamy, a po zaprzestaniu używania samoistnie się regeneruje – bez potrzeby schładzania w lodówce. Możesz wyposażyć się w mniejsze i większe maty i stosować je zarówno na siedzenia jak i na łóżko, co znacząco poprawi komfort w czasie snu. Maty przyniosą też ulgę Twojemu zwierzakowi. Pamiętaj tylko regularnie kontrolować czy pupil nie przegryzł lub podrapał maty.
9. Farby ochronne
Jeśli zależy nam na ochronie kampera przed szkodliwymi promieniami UV i jego nagrzewaniem, możemy użyć specjalnych farb odbijających światło i pomalować nią dach. Producenci deklarują, że farby te mają odbijać do 90% energii słonecznej, a temperatura dachu po ich użyciu spada nawet o 10 stopni Celsjusza.
Farbę ochronną można nakładać bezpośrednio na pomalowaną blachę lub GRP, a oryginalna farba nie musi być piaskowana.
10. Klimatyzatory do kampera
Klimatyzatory to jedne z najskuteczniejszych urządzeń chroniących przed ciepłem. Systemy różnią się sposobem działania i miejscem instalacji. Najważniejsi producenci klimatyzatorów dachowych to Dometic czy Truma. Produkują oni klimatyzatory kompresorowe, zapewniające najlepszą ochłodę, ale też pobierające najwięcej prądu. Największymi wadami tych urządzeń jest ich waga – od 18 do 24 kilogramów, to, że wymagają zasilania zewnętrznego i nie są szczególnie ciche.
Jeśli chcielibyśmy mieć możliwość podłączenia klimatyzacji w trakcie jazdy, musielibyśmy wyposażyć kamper w generator – także emitujący hałas i zużywający dużo energii. Najlepiej więc kupić w urządzenie o mniejszej mocy np. klimatyzację parownikową, która waży ok. 25 kilogramów, montowana jest na dachu i schładza powietrze o nieco ponad 10 stopni Celsjusza w stosunku do temperatury zewnętrznej.
11. Gotuj na zewnątrz
Jeśli lubisz gotować, warto mieć przy sobie kuchenkę gazową i wynosić ją na zewnątrz. Gotowanie w kamperze podnosi temperaturę powietrza i nagrzewa go jeszcze bardziej, czego podczas upału chcielibyśmy uniknąć. Jeśli nie masz możliwości gotowania poza kamperem, postaw na dania na zimno!
12. Dbaj o swoje ciało!
Podczas upałów pamiętaj nie tylko o schładzaniu wnętrza kampera, ale także o samym sobie! Pij dużo wody, stosuj krem z filtrem (jeśli chcesz, by smarowanie się przyniosło ukojenie dla skóry, trzymaj go w lodówce), możesz też przygotować rozpylacze z wodą i olejkami eterycznymi np. z orzeźwiającą miętą, by móc się odświeżyć, ochłodzić i przy okazji wypełnić pojazd przyjemnym zapachem!