31 mar Dolny Śląsk kamperem – zaplanuj wycieczkę objazdową!
Dolny Śląsk kryje w sobie mnóstwo atrakcji! Liczne zamki, przepiękne krajobrazy oraz tereny górzyste aż proszą się o zaplanowanie urozmaiconej wycieczki. Jeśli marzy Wam się wyprawa, która połączy wypoczynek na łonie natury z aktywnym zwiedzaniem i poznawaniem historii, to wyprawa na Dolny Śląsk będzie strzałem w dziesiątkę! Koniecznie zapoznajcie się z miejscami, które uznaliśmy za szczególnie warte zobaczenia.
Zwiedzanie Wrocławia – atrakcje dla rodziny
Wrocław to miasto, które cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród polskich turystów. Europejscy fani podróżowania również doceniają uroki tej dolnośląskiej stolicy. Wyróżnia ją olbrzymia liczba atrakcji – jesteśmy zdania, że nie da się w jeden dzień zobaczyć we Wrocławiu tego, co najważniejsze, więc warto wybrać się tutaj na przykład na weekend!
A co konkretnie warto zobaczyć we Wrocławiu? Zwiedzanie polecamy rozpocząć od Rynku, na którym nie brakuje zabytków architektonicznych. Wśród nich prym wiedzie oczywiście Ratusz będący cennym, gotyckim zabytkiem. Sam Rynek, z uwagi na jego przestronność, robi zresztą imponujące wrażenie. Wiedzieliście, że to jeden z największych miejskich rynków w Europie?
Od centrum polecamy też rozpocząć…wyścig za krasnalami! To zdecydowanie jedna z popularniejszych atrakcji Wrocławia. W mieście znajdzie ponad 300 figurek krasnalów ukrytych w różnych miejscach. Spróbujcie zrobić konkurs rodzinny i sprawdźcie, kto ma bardziej czujne oko i wypatrzy więcej krasnali ?. Doskonała zabawa przez cały weekend gwarantowana! A skoro już o Rynku mowa to podpowiemy, że pierwsze dwa krasnale spotkacie właśnie tam!
Wrocławskie krasnale
Skąd w ogóle wzięły się we Wrocławiu krasnale? Moda na te stworki rozpoczęła się w latach 80. XX wieku. To właśnie wtedy w stolnicy Dolnego Śląska działał antykomunistyczny ruch happeningowy „Pomarańczowa Alternatywa”. Dzięki jego aktywności na murach miasta często powstawały malunki krasnali wyśmiewających komunistyczne absurdy. Jak widać, krasnale na stałe zagościły we wrocławskiej kulturze, a ich liczba regularnie rośnie. Jeśli chcecie sprawdzić, gdzie znajdziecie wszystkie krasnale, zajrzyjcie na stronę: https://visitwroclaw.eu/wroclawskie-krasnale.
Pomiędzy jednym a drugim poszukiwaniem krasnali warto zajrzeć do Hydropolis. To nowoczesne centrum wiedzy, w którym można dowiedzieć się wszystkiego o wodzie. Multimedialna wystawa zaciekawi zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Wystawa w Hydropolis jest podzielona na kilka stref tematycznych, więc możecie wybrać tę, która interesuje Was najbardziej lub po prostu zwiedzić wszystkie.
Jedną z większych wrocławskich atrakcji jest Afrykarium, czyli jedyne na świecie oceanarium, które zostało w całości poświęcone afrykańskiej faunie. Afrykarium podzielono na 5 stref: Morze Czerwone, Afryka Wschodnia, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów oraz Dżungla nad rzeką Kongo. W każdej części można obejrzeć zupełnie inne zwierzęta. Szczególnie dużą atrakcją Afrykarium jest ogromny, przezroczysty tunel, w którym można podziwiać m.in. żółwie, płaszczki czy rekiny.
Kolejkowo – ogromna makieta
Jeśli macie na pokładzie kampera fanów pociągów, to na pewno powinniście zajrzeć do Kolejkowa. To miejsce, w którym możecie obejrzeć ogromną makietę Dolnego Śląska. Makieta wspaniale odwzorowuje Wrocław i zawiera sporo humorystycznych akcentów. Gwarantujemy, że w Kolejkowie spędzicie bardzo miły czas. Do zaprojektowania makiety użyto ponad 3000 figurek, a także ponad 400 samochodów i obiektów architektonicznych. Słowem – jest co oglądać!
Kraina Wygasłych Wulkanów
Z Wrocławia udajemy się do Złotoryi, a stamtąd bezpośrednio do Krainy Wygasłych Wulkanów. Tak nazywa się obszar położony między Złotoryjami a Zieloną Górą, na terenie którego można znaleźć wygasłe wulkany. Oczywiście, nie są one tak imponujące jak te islandzkie – z potężnych gór zostały obecnie niewielkie wzniesienia. Warto jednak je zobaczyć, tym bardziej, że bez problemu znajdziecie tutaj szlaki turystyczne, które ułatwiają przemieszczanie się po górzystych terenach. Podczas pobytu w Krainie Wygasłych Wulkanów nie zapomnijcie obejrzeć Ostrzycy, nazywanej też czasem „Śląską Fudżijamą”. Ostrzyca to szczyt powulkaniczny na Pogórzu Kaczawskim. Trasa prowadząca na szczyt jest dość łatwa – nawet w towarzystwie dzieci pokonacie ją spokojnie w godzinę, max 1,5 godziny.
Zamek Czocha
Prosto z Krainy Wygasłych Wulkanów proponujemy udać się nad Zalew Leśniański. To właśnie tam można znaleźć bajkowy zamek Czocha, dziś często nazywany polskim Hogwartem. Porównanie to nie wzięło się znikąd – Czocha rzeczywiście wygląda jak wyjęty rodem z fantastyki. Co więcej, każdego lata organizowane są tutaj kolonie inspirowane światem Harry’ego Pottera. Prawdziwa gratka dla potteromaniaków!
Sam Zamek Czocha to dawna budowla obronna, której budowę rozpoczęto już w 1241 roku. Niestety, pod koniec XVIII wieku na terenie zamku wybuchł pożar, wskutek którego spłonęła większa część obiektu. Szczęśliwie zamek został wykupiony w 1909 roku i wówczas rozpoczęła się jego gruntowna przebudowa. To właśnie jej zawdzięczamy obecny kształt Zamku Czocha. Warto ujrzeć go na żywo i docenić tę wyjątkową perłę Dolnego Śląska. Jeśli będziecie w okolicy, to nie zapomnijcie o spacerze wokół Jeziora Leśniańskiego. Latem można wybrać się na rejs po jeziorze. Dodatkowo polecamy również wejść na punkt widokowy, który można znaleźć na Zaporze Leśniańskiej.
Zamek Książ – zwiedzanie kamperem
Niecałe 2 godziny drogi od Zamku Czocha leży Zamek Książ – warto tu podjechać, tym bardziej, że znajduje się tu jeden z najpiękniejszych i zarazem największych kompleksów architektonicznych na Starym Kontynencie. Nic dziwnego więc, że Książ cieszy się sporym zainteresowaniem również zagranicznych turystów. Tym bardziej warto zobaczyć go na żywo, by docenić rodzime bogactwo kulturowe!
Zamek Książ wyróżnia się charakterystycznym położeniem w środku gęstego lasu, co nadaje budowli nieco tajemniczego charakteru. Sam Zamek można zwiedzać w całości lub etapami. Polecamy zajrzeć między innymi do podziemia oraz do palmiarni – ta druga z pewnością będzie dobrą atrakcją dla całej rodziny. W środku można podziwiać m.in. ogród japoński, ogród owocowo-warzywny, rosarium, a także tuf wulkaniczny przywieziony z Etny.
Jeśli lubicie wycieczki z dreszczykiem emocji, kupcie bilety na nocne zwiedzanie Zamku Książ. Ale uwaga, to raczej nie jest opcja dla rodzin – organizatorzy odradzają zabieranie na taką wycieczkę dzieci, nie powinny w niej też uczestniczyć osoby o słabym sercu. Duża dawka adrenaliny podczas zwiedzania gwarantowana!
Kolorowe jeziorka – atrakcje Dolnego Śląska
Podczas wyprawy do Zamku Książ warto nieco odbić w bok i zatrzymać się w Rudawach Janowickich. To właśnie tam można obejrzeć na żywo przepiękne, kolorowe jeziorka. Tak nazywa się cztery stawy, które powstały na terenie dawnych, niemieckich kopalni. Z uwagi na specyficzny skład podłoża, jeziorka mają dość nietypowe barwy. Badacze wyróżnili 4 typy: Jeziorko Zielone, Jeziorko Żółte, Jeziorko Purpurowe oraz Jeziorko Błękitne. Zaleca się, by kolorowe jeziorka oglądać w pogodne dni, ponieważ promienie słoneczne dodatkowo wydobywają kolor ze zbiorników wodnych i sprawiają, że wyglądają one bardziej spektakularnie. Odradzamy jednak wyprawę nad jeziorka w weekendy – wówczas cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem, więc trudno uniknąć tłumów. Pamiętajmy też o tym, że w jeziorkach nie wolno się kąpąć!
Ślęża – korona gór Polski
Wycieczkę po Dolnym Śląsku proponujemy zakończyć zdobyciem Góry Ślęża. To część masywu położonego na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Zdobycie góry jest dość proste; na najłatwiejszy szlak można śmiało wybrać się nawet z całą rodziną. Trasa oznakowana jako najprostsza osiąga długość nieco ponad 3 kilometrów, a wspinanie się na górę nie powinno zająć więcej niż 1,5 godziny. Ambitniejsi wspinacze mogą oczywiście wybrać trudniejszą trasę.
U stóp wzniesienia możecie też zwiedzić Zamek Górka z niezwykle klimatyczną, XIX-wieczną architekturą. Jeśli jednak chcecie zwiedzić wnętrze zamku, pamiętajcie, by wcześniej umówić się telefonicznie i zarezerwować termin. To prywatna rezydencja i w związku z tym nie jest udostępniona dla zwiedzających przez cały czas.
Jak widać, Dolny Śląsk ma naprawdę dużo do zaoferowania. O wszystkich atrakcjach nie wspomnieliśmy, dlatego gorąco zachęcamy do eksplorowania na własną rękę! Fanom historii proponujemy dodać do planu wycieczki między innymi Riese, czyli górniczy projekt rozpoczęty przez nazistów. Riese miał być jedną z kwater głównych dla Hitlera. Obecnie część zabudowań jest udostępniona dla zwiedzających, dlatego warto wybrać się tutaj przy okazji wycieczki kamperem na Dolny Śląsk. Oczywiście znajdziecie tu znacznie więcej ciekawych miejsc – warto czasem odejść od planu i pozwolić sobie na spontaniczne zwiedzanie, by odkryć prawdziwe perełki. A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o zwiedzaniu naszego kraju, polecamy Wam książkę „Polska na czterech kółkach”, dostępną w naszym sklepie z akcesoriami kempingowymi.