23 wrz Jak utrzymać porządek w kamperze?
Wnętrze kampera dla wielu miłośników caravaningu jest równie ważne, co dom, w którym mieszkamy. Szczególnie kiedy wyruszamy czterokołowcem w długie trasy i spędzamy w nim bardzo dużo czasu, przemierzając setki kilometrów. Tutaj szczególnie istotne staje się zdrowie wszystkich pasażerów, które zależy od porządku w pojeździe. Czyste pomieszczenie wpływa dobrze na nasze samopoczucie i minimalizuje ryzyko złapania poważnych chorób.
Często w pojazdach można dostrzec zabrudzone powierzchnie, które trudno zmyć normalnymi, powszechnie kupowanymi środkami czyszczącymi. W przypadku kampera sprawa jest skomplikowana, gdyż mamy więcej elementów wymagających pielęgnacji niż w standardowym samochodzie. Każdy kąt jest narażony na szkodliwe działanie osadów, bakterii i tłuszczy, które pozostawiają po sobie nieestetyczne ślady. Bywają również przypadki, w których nie jest wskazane używanie specjalnych substancji.
W tym artykule chcielibyśmy przedstawić wam, jak wygląda profesjonalne czyszczenie wnętrz kamperów oraz na co należy zwracać szczególną uwagę. Dowiecie się jakich środków należy używać podczas robienia porządków, dzięki czemu pojazd zachowa swoją świetność na długie lata.
Pielęgnacja tapicerki w kamperze
Bywa, że przypadkowo coś wylejemy lub zrzucimy na fotel po przyrządzeniu posiłku. Nawet jeśli uda nam się wytrzeć osad, może on pozostawić po sobie widoczne ślady na tapicerce mebla (np. plama po herbacie). Innym problemem jest wilgoć, która również przyczynia się do kolorystycznej zmiany fragmentu siedziska. Jakiekolwiek zmiany, które zauważymy na materiale, nie oznaczają jednak, że należy wymienić tapicerkę na nową. Możemy pozbyć się niechcianej plamy domowym sposobem (np. kwasem cytrynowym) albo specjalnymi środkami, przywracając mebel do jego przeszłej, doskonałej formy.
Uważamy, że do foteli i siedzisk najlepiej stosować specjalny szampon, który przenika w głąb czyszczonych powierzchni, dzięki czemu skutecznie usuwa plamy. Profesjonalne mycie przeprowadza się metodą ekstrakcyjną, polegającą na rozpyleniu na powierzchni mebla roztworu wody oraz środka czyszczącego, a następnie odessaniu go. W ten sposób rozpuszczamy istniejący brud, przez co łatwo nam go usunąć z tapicerki.
Podłogi z laminatu
Większość kamperów posiada tego typu wykładziny. Mają one bardzo wiele zalet, a największą z nich jest długa żywotność, liczona w dekadach. Pielęgnacja podłóg z laminatu odbywa się w bardzo lekki i przystępny sposób, dzięki wytrzymałemu materiałowi. Jednak i one są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, mogące zniekształcić ich estetyczny wygląd.
Jeśli widoczne plamy są niewielkie, wystarczy przejechać powierzchnię podłogi wilgotną szmatką. Natomiast w celu uniknięcia poważniejszych zabrudzeń, powinniśmy zastosować kilka wskazówek, m.in.:
- Umieścić wycieraczkę w strefie wejścia do pojazdu;
- Zoptymalizować temperaturę w kamperze, by uniknąć nadmiernej wilgoci;
- Namoczyć ścierkę tak, by nie zawierała nadmiernej ilości wody;
- Czyścić dokładnie, by na podłodze nie pozostawały resztki brudu, które trudniej będzie później zmyć.
Czyszczenie blatów w kamperze
Zabrudzenia na blatach są niemal codziennością, kiedy przygotowujemy posiłki dla siebie lub bliskich. Zawsze istnieje ryzyko pozostawienia po sobie plamy, m.in. podczas siekania owoców i warzyw na drobniejsze kawałki, dodawania sosów do potraw czy nalewania napojów do szklanek. Jakby tego było mało, przy krojeniu pieczywa na śniadanie lub kolację pozostawiamy po sobie okruszki. Blaty kuchenne wymagają więc szczególnej opieki, jeśli chodzi o czystość. Jak podejść do tego profesjonalnie?
Blaty kuchenne nie wymagają od nas dużej dokładności ani specjalnych środków. Wszelkich zabrudzeń pozbędziemy się szybko przy użyciu wilgotnej gąbki albo szmatki. Wyjątkiem od reguły są jednak plamy po gazowanych napojach z dużą ilością cukru, które łatwo przyklejają się do powierzchni. Jeśli ich wcześniej nie zauważymy i nie zdążymy szybko przetrzeć, kleista plama zniknie błyskawicznie po użyciu mleczka czyszczącego.
Powinniśmy jednak pamiętać, że blaty muszą być chronione przed wszelkimi uszkodzeniami, jak np. rysy albo przecięcia nożem. Tego typu wgłębienia umożliwiają przedostanie się wilgoci do wnętrza drewna, przez co cała powierzchnia jest narażona na kolejne zepsucie. Kolejna kwestia dotyczy środków, jakie wybieramy do czyszczenia. Na pewno powinniśmy zrezygnować ze żrących substancji, jak ocet, ponieważ powodują rozklejanie się drewna w miejscach połączeń. Problemem mogą być również szczeliny, jeśli nie zwrócimy uwagi, czym dokładnie czyścimy blat.
W kamperze wystarczy wilgotna ścierka, płyn oraz ręczniki kuchenne, które usuwają nadmiar wody z powierzchni. Mając te narzędzia, możemy być pewni, że blat będzie wyczyszczony na błysk.
Szyby w kamperze
Nie ma to jak krajobrazy gór, lasów, pól i pastwisk, które obserwujemy z okna podczas podróży. Wielu z nas jest wrażliwych na walory przyrodnicze, jakie dała nam matka natura. Piękno otaczającego nas świata będzie najlepiej widoczne przez czystą, wypolerowaną szybę. Jej powierzchnia jest niestety narażona na różnego rodzaju zabrudzenia, m.in.: osad po kroplach deszczu, plamy błotne i ślady po owadach. W tym przypadku będziemy potrzebowali środków produkowanych specjalnie do usuwania drogowych naleciałości.
Najlepiej zakupić środki, które nie tylko rozpuszczają brud, ale również niwelują nieprzyjemne zapachy. Do szyb przednich w kamperze najlepszy będzie płyn tworzący niewidzialną powłokę, odpychającą krople deszczu i zapobiegającą parowaniu. Dzięki temu poprawiamy widoczność jazdy, a przy tym minimalizujemy ryzyko wypadków na drodze.
Może się zdarzyć taki przypadek, że na naszym oknie będzie zalegała gruba warstwa błota. W tej sytuacji powinniśmy podejść kompleksowo, czyli najpierw przemyć szybę bieżącą wodą, by spłukać większy brud, a następnie nanieść na powierzchnię specyfik i przetrzeć gąbką lub mikrofibrą. W ten sposób pozbędziemy się resztek osadu, a także zabezpieczymy pojazd przed powstawaniem smug.
Porządek w łazience
Dobrze wyczyszczone powierzchnie ubikacji i umywalki zmniejszają ryzyko rozwoju bakterii. Najważniejsze, by regularnie spłukiwać muszlę klozetową, przecierać powstałe ślady papierem toaletowym oraz wymieniać kostki zapachowe. Dzięki temu będziemy poświęcali dużo mniej czasu na comiesięczne czyszczenie.
Należy jednak zwrócić uwagę, że im więcej wczasowiczów korzysta z toalety w naszym kamperze, tym większe ryzyko zabrudzenia. Dlatego dokładne szorowanie powierzchni musi odbywać się przy użyciu odpowiednich środków, kiedy mamy do czynienia z trudnym do usunięcia osadem, kamieniem lub zaciekami. Jednym ze skutecznych środków jest soda oczyszczona wymieszana z wodą, która skutecznie usuwa niechciane naleciałości.
Przebarwienia muszli oraz rdzę możemy usunąć octem, mającym właściwości dezynfekujące oraz wybielające. Jeśli natomiast będziemy mieli do czynienia z trudnym do usunięcia osadem, utworzonym pod powierzchnią wody, wtedy do środka należy wrzucić dwie tabletki do czyszczenia protez. Efekty ich działania zobaczymy już po spłukaniu, a my nie będziemy musieli marnować czasu na doczyszczanie trudno dostępnych miejsc.
Do mycia kabiny prysznicowej najlepiej przygotować mieszaninę octu z wodą, która perfekcyjnie usuwa kamień oraz osad z mydła. Można ją stosować zarówno na ścianach kabiny, jak i kafelkach. Jeśli zauważymy grzyby lub pleśnie na fugach, możemy nałożyć na nie wodę utlenioną albo sodę oczyszczoną. Czym natomiast nie powinniśmy czyścić prysznica? Niewskazane jest używanie mleczka, które może porysować ścianę kabiny i doprowadzić do powstania mikro zarysowań, będących siedliskiem bakterii.
Podsumowanie
Pokazaliśmy Wam, jakich środków należy używać do czyszczenia wnętrz kamperów. Omówiliśmy zarówno czynności proste, jak i te bardziej skomplikowane. Dzięki naszej fachowej wiedzy nie tylko pozbędziecie się uciążliwych zabrudzeń na powierzchniach, ale unikniecie ryzyka powstawania rys i wgłębień. Wtedy możecie być pewni, że pomieszczenie pojazdu zachowa świetną jakość na długie lata, a wasi bliscy, których zabierzecie na długą wycieczkę, będą się czuli bezpiecznie.