07 paź Kamperem w województwie zachodniopomorskim, cz.1
Nie brakuje w Polsce ciekawych regionów, ale ten, o którym chcielibyśmy Wam opowiedzieć w tym artykule, ma naprawdę niesamowity klimat. 😊 Województwo zachodniopomorskie składa się z wielu pięknych miejsc, urozmaiconych przez historyczne zabytki, zielone tereny oraz wodne krajobrazy. Robią one wrażenie na każdym turyście niezależnie od pory roku. Szczególnie kiedy zachodzi słońce, w niektórych zakątkach chce się zostać jak najdłużej.
Chcielibyśmy wyjaśnić skąd ten fenomen dobrej atmosfery i co sprawia, że akurat północno-zachodnia część Polski tak bardzo przyciąga podróżnych, zarówno starszych, jak i dużo młodszych. Co jest tak wyjątkowego tutaj? Przekonajcie się sami!
Kamperem w Myśliborzu
Podróż w regionie zachodniopomorskim rozpoczniemy od urokliwego Myśliborza. Jest to jedna z najciekawszych miejscowości w Polsce, jeśli chodzi o historię, gdyż liczy sobie aż 700 lat. Początki miasta datują się na XIII wiek, kiedy książę wielkopolski Władysław Odonic nadał templariuszom 1000 łanów ziemi nad rzeką Myślą. W dokumencie potwierdzającym przekazanie terytorium pojawiła się pierwsza wzmianka o Myśliborzu. W tym samym wieku miejscowość włączono do Marchii Branderburskiej, co umożliwiło nadanie praw miejskich zabudowanemu terenowi.
Od tamtego momentu Myślibórz zaczął intensywnie się rozwijać, zarówno pod względem gospodarczym, jak i architektonicznym. Mieszkańcy wznosili liczne, reprezentacyjne budowle, które nadały miejscowości prawdziwego charakteru. Szczególnie mury miejskie robiły w dawnych czasach świetne wrażenie na przyjeżdzających interesariuszach. Mimo licznych wojen udało się odbudować sporą część zabytków, a ogromną rolę w tej kwestii odegrały połączenia kolejowe do Kostrzyna, Barlinka i Gorzowa Wielkopolskiego na przełomie XIX i XX wieku, będące szlakami handlowymi. Obecnie miasto słynie nie tylko z turystyki, ale też wielu przemysłów, m.in.: odzieżowego, maszynowego, drzewnego oraz spożywczego.
Budowla za budowlą
Po zaparkowaniu kamperem w pobliżu centrum wyruszymy na intensywny, ale jednocześnie ciekawy spacer. Zaczniemy od staromiejskiej dzielnicy mającej kolisty kształt oraz średniowieczny układ urbanistyczny. Kamienne szlaki zaprowadzą nas do Bramy Nowogrodzkiej, określanej w dawnych czasach jako Gorzowska, gdyż prowadziła kiedyś do obecnej stolicy województwa lubuskiego.
Budynek wyróżnia się swoją wielkością, ceglaną zabudową, a atrakcyjności dodają mu liczne blendy oraz skarpy wzmacniające mury. Na samym szczycie budowli znajduje się ceramiczny dach namiotowy, a w samej bramie natkniemy się na punkt informacji turystycznej, z którego możemy dowiedzieć się więcej o walorach historycznych miasta.
Następnym miejscem, które nas interesuje w Myśliborzu, jest prostokątny Rynek im. Jana Pawła II, otoczony domami z przełomu XVIII i XIX wieku, a także bardzo atrakcyjnymi zabytkami. W średniowieczu miejsce to służyło różnym handlarzom oraz sądom, które wykonywały wyroki. Obecnie, w sercu miasta znajduje się fontanna, która posiada ciekawą konstrukcję odzwierciedlającą trendy współczesnej architektury, a tuż obok niej klasycystyczny Ratusz, mający dużo elementów nawiązujących do rokoka, m.in. rocaille i panoplia.
Koniecznie musimy zobaczyć dawny kościół podominikański przy ul. Klasztornej, który obecnie pełni funkcję Myśliborskiego Ośrodka Kultury. W środku znajdziemy dwie sale z gotyckimi sklepieniami: kryształowym oraz krzyżowo żebrowym, a także bibliotekę publiczną. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i z tego powodu zatracił swoje dawne, uniwersalne cechy. Na szczęście udało się przez wieki zachować ryglową dzwonnicę oraz portal renesansowy, będące naprawdę cennymi obiektami odzwierciedlającymi dzieje minionej epoki.
Kamperem w stronę natury
Dużo można się dowiedzieć o historii miasta, ale warto również poświęcić czas na inne formy wypoczynku. Jeśli czujemy potrzebę przebywania w zielonych terenach, możemy wrócić do naszego kampera i podjechać nim na ul. Marcinkowskiego, przy której znajduje się plaża. Choć mamy jesienną porę roku i woda w jeziorze jest zbyt zimna na kąpiel, to miejsce przyciąga turystów i mieszkańców każdego dnia, z wielu powodów. Wszystko obraca się wokół atmosfery, jaka tu panuje.
Można w spokoju pospacerować, napić się kawy ze swoją ukochaną lub ukochanym, podziwiać piękne widoki zachodu słońca i rozkoszować się świeżym powietrzem. Uroku dodają malownicze, kolorowe drzewa, a leśne krajobrazy przypominają o wiecznych wakacjach i szczęśliwym życiu. Każdy, kto odwiedzi myśliborską plażę, wyniesie z niej najpiękniejsze wspomnienia! To idealne miejsce na udaną sesję zdjęciową z bliskimi i przyjaciółmi, która długo będzie zalegać na dysku w urządzeniu mobilnym.
Odpoczynek w leśnym zaciszu
Późną porą opuścimy Myślibórz i będziemy kierować się drogą krajową nr 26 oraz wojewódzką nr 119 w kierunku Dębca. Niedaleko tej miejscowości znajduje się pole biwakowe „Przesmyk”. Znajdziemy tam bardzo dużo pól, które służą jako miejsca do parkowania dla kamperów oraz samochodów z przyczepami kempingowymi. Ośrodek położony jest przy jeziorze Grochacz wokół lasu składającego się z drzew liściastych.
To doskonała okazja na spacer dla osób, które chciałyby się wyciszyć i zregenerować siły w spokojnym miejscu. Jako że znajdziemy się w leśnym terenie, zobaczymy mnóstwo ścieżek polnych umożliwiających płynną jazdę rowerem. Cykliści mogą więc zdjąć z bagażnika kampera swoje jednoślady, a miłośnicy sportów wodnych udać się na przeprawę łódką po jeziorze. Jeśli do pojazdu spakowaliśmy wędkę, mamy idealną okazję do łowienia ryb na zapas albo wigilię.
Kuchnia zachodniopomorska
Po aktywnym wypoczynku czas na kolację, którą przygotujemy we wnętrzu kampera. Na stole zagoszczą potrawy kuchni zachodniopomorskiej. Niewiele się o niej mówi, natomiast jej dania to prawdziwe bogactwo smaków dla każdego, kto poszukuje nowych inspiracji kulinarnych. Najpopularniejszą potrawą jest oczywiście paprykarz szczeciński, wymyślony przez technologów pracujących ma morskich statkach, którzy kiedyś inspirowali się afrykańskim przysmakiem o nazwie czop-czop. Ciekawa kompozycja ryb oraz koncentratu pomidorowego przypomni każdemu klimat morza. Ponadto w piekarniku na osłodę przygotujemy pierniki szczecińskie, nawiązujące do elementów i postaci związanych ze światem wodnym.
Kamperem w Stargardzie Szczecińskim
Jeśli spodobał Wam się Myślibórz, tym bardziej będziecie zachwyceni Stargardem Szczecińskim, do którego dojedziemy kamperem dw. nr 119. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, które leży na pograniczu Pojezierza Pomorskiego oraz Niziny Szczecińskiej. Położenie miejscowości ma bardzo duży wpływ na zróżnicowanie typów krajobrazów w pobliskich okolicach. Jeśli chodzi o rozwój gospodarczy i architektoniczny, Stargard zawdzięcza swój rozkwit dawnym szlakom handlowym ze Szczecina do Kołobrzegu oraz Santoka do Wolina. Znajdowały się one niedaleko osady, która później prężnie zaczęła przekształcać się w miasto.
Nowy dzień zwiedzania zaczniemy od Rynku Staromiejskiego, będącego skupiskiem wszystkich najcenniejszych zabytków Stargardu. Ciężko tu odwrócić wzrok od pięknych budowli, składających się z nietypowych kształtów i ozdób. Zobaczymy tutaj:
- Kolegiatę Mariacką – jeden z najcenniejszych zabytków Pomorza Zachodniego;
- Ratusz Miejski – posiada bogate dekoracje maswerkowe szczyty ozdobione blendami;
- Pomnik Germanii – znajduje się w centralnej części rynku, wybudowany ku czci żołnierzy poległych w wojnie prusko-francuskiej;
- Neobarokowe kamienice – ozdabiają miasto swoimi kształtami i kolorystyką;
- Mozaika na płycie rynku – urozmaica przestrzeń poprzez wizerunki nawiązujące do czasów średniowiecza.
Kilka ulic dalej znajduje się Brama Pyrzycka, wybudowana w stylu gotyckim na bazie ceglanych i kamiennych elementów. Jest jedną z czterech bram wjazdowych do Stargardu, które zachowały się do dziś. Ta budowla jest jednak wyjątkowa z uwagi na nietypowe połączenie elementów architektonicznych. Zobaczymy na niej blendy koliste, półkoliste oraz ostrołukowe, a także dwa szczyty połączone dachem siodłowym. Przejazd ulicą Mieszka I umożliwiają łukowe wrota, zamykane w dawnych czasach okutą bramą. Po wojnie w bramie mieściło się miejskie muzeum, a obecnie siedziba należy do Stargardzkiej Izby Gospodarczej.
Podsumowanie
Fenomen regionu zachodniopomorskiego wynika więc z umiejętnego zestawienia bogactwa architektonicznego z bujnymi walorami przyrodniczymi. Spacery są tutaj przyjemnością ze względu na fantastyczny klimat, jaki tworzą poszczególne miejsca. Budowli zdobionych różnymi imponującymi wzorami jest tak wiele, że zachęcają do długiego przebywania w różnych okolicach. Natomiast drzewa i jeziora dają niezwykłe ukojenie i poprawiają komfort psychiczny.
Historyczne, malownicze budowle oraz zielone tereny nie tylko nawiązują do dawnych dziejów Pomorza, ale pobudzają naszą wyobraźnię. Każdy z nas za czasów dzieciństwa czy młodości marzył kiedyś o zamieszkaniu w jakimś nietypowym świecie. Odwiedzając województwo zachodniopomorskie, mamy okazję nie tylko do odświeżenia dawnych wspomnień, ale również zgromadzenia nowych. Myślibórz i Stargard to idealne miejsca na przyjemne wędrówki z najbliższymi, w których poczujemy ezoteryczną atmosferę.
Już wkrótce w drugiej części opowiemy Wam o kolejnych atrakcjach północno-zachodniej Polski. 😊 Śledźcie uważnie naszego bloga i odkrywajcie nowe zakątki na mapie świata!