Kamperem w Liechtensteinie – krainie piękna!

Liechtenstein można śmiało nazwać krainą wielu ciekawostek. Księstwo położone w Europie Zachodniej wyraźnie różni się od swoich sąsiadów pod względem organizacji terytorium. Nie ma tutaj armii, lecz jedynie wojsko odpowiada za ochronę obywateli przed zagrożeniami i zapewnienie bezpieczeństwa. W kraju tym panuje raj podatkowy dla przedsiębiorców, dzięki czemu ilość zarejestrowanych firm przebija dwukrotnie liczbę mieszkańców. Najbardziej przykuwające uwagę jest jednak piękno różnych zabytków, które naszym zdaniem zdecydowanie zasługują na większy rozgłos.

Kamperem w Balzers

Naszym domem czterokołowym wjedziemy od strony Szwajcarii i będziemy zmierzać w kierunku Zamku Gutenberga. Warto podpowiedzieć, jak dokładnie tam dojechać i gdzie zaparkować. Tuż po przekroczeniu granicy, na najbliższym rondzie powinniśmy skręcić prawo i kierować się drogą nr 28, aż do momentu skrzyżowania głównej ścieżki z ulicą Fürsterstrasse. Kilka metrów dalej, obok kościoła zobaczymy parking, na którym się zatrzymamy i udamy się piechotą na zwiedzanie.

Już przed wejściem do historycznej budowli piorunujące wrażenie zrobi na nas bogaty krajobraz górski. Zamek zaś wyróżnia się charakterystycznym wyglądem dzięki murom obronnym oraz wieży głównej. Tereny, na których znajduje się budynek, były zamieszkiwane już w czasach neolitu, zaś prowadzone wykopaliska przyniosły odkrycie wielu niesamowitych obiektów, m.in. brązową statuetkę Marsa.

Na przełomie XII i XIII wieku przekształcono kościół w twierdzę otoczoną murem, co dało początek istnienia zamku. Na początku zamieszkiwała go szwajcarska rodzina z Frauenburgu, później twierdza została przejęta przez Maksymiliana I Habsburga. Od tego momentu budowlę wielokrotnie rozbudowywano. Przez liczne pożary oraz zniszczenia zamek zaczął mocno podupadać, co spowodowało, że trzeba było czekać kilkaset lat na jego odbudowę. Tą sprawą zajęto się dopiero na początku XX wieku, za sprawą architekta Egona Rheinbergera. Udało się nie tylko przywrócić dawny wygląd budowli, ale dodano wiele elementów ozdobnych, dzięki którym odzyskała swój historyczny blask.

Góry i walory przyrodnicze

Piękne widoki szczytów górskich to idealne scenerie do robienia wspólnych wakacyjnych zdjęć. Mamy tutaj ogromną ilość szlaków do wyboru. Jeden z nich zobaczymy tuż obok zwiedzonego zamku i dojdziemy nim do malowniczej wioski Walser Triesenberg. Tam można zobaczyć Muzeum, w którym znajdują się rzeźby oraz wystawy lokalnego rzemiosła. Dzięki temu poznamy kulturę regionalną mieszkańców Liechtensteinu. Cała trasa liczy 15 kilometrów, a po drodze nie zabraknie miejsc postojowych, przeznaczonych do odpoczynku i spożycia przekąsek.

Kolejnym szlakiem chętnie wybieranym przez turystów jest 75-kilometrowa trasa obejmująca wszystkie 11 gmin w kraju. Długa ścieżka poprowadzi nas nie tylko przez góry, ale również rezerwaty przyrody, winnice i stare centra wsi. Największą atrakcją dla pieszych będzie obserwowanie ptaków, podziwianie kwiatów oraz oczywiście robienie ciekawych zdjęć na tle malowniczych wzniesień. Jeśli do kraju przyjechaliśmy kamperem z psami, możemy bez problemu spuścić je ze smyczy podczas spaceru. Piękne łąki będą dla nich idealnym miejscem do biegania.

Nie musimy przechodzić całych szlaków. Wystarczy spokojna wędrówka wśród wybranych fragmentów, by zachować kondycję, zaczerpnąć świeżego powietrza i zrelacjonować piękno przyrody. Bez względu na długość, trasy wyróżniają się na tle innych, jeśli chodzi o ilość atrakcyjnych obiektów i piękno natury. Już po kilku minutach spaceru będziemy zachwyceni, a walory przyrodnicze Liechtensteinu na długo pozostaną w naszej pamięci.

Dla tych, którzy przyjechali kamperem, by zdobyć szczyty górski, polecamy udać się na długą wędrówkę w kierunku wschodu. Nawigacja w telefonie poprowadzi nas w miejsca, które wymagają uważnej i dokładnej wspinaczki. Niedaleko siebie leżą dwie góry: Goldlochspitz oraz Rappenstein, znajdujące się w paśmie Rätikon w Alpach. Pierwsza zawiera 2110 metrów n.p.m., druga 2222 m. Jeśli uda nam się dotrzeć na szczyt jednej z nich, będziemy mieli jedno z największych przeżyć i doświadczeń w swoim życiu! W związku z tym, że każda nawigacja jest inna, podajemy współrzędne geograficzne gór, by ułatwić dotarcie do nich:

  • Goldlochspitz: 47°4′53″N 9°34′2″E
  • Rappenstein: 47°04′35″N 9°34′00″E

Odpoczynek w kamperze

W okolicach miasta Balzers znajduje się wiele ośrodków kempingowych, ale najlepszym z nich jest zdecydowanie „Mittagspitze”, zlokalizowany przy ul. Sägastrasse. Nawigacja w kamperze poprowadzi nas tam drogą nr 28. Ośrodek oferuje nie tylko miejsca parkingowe, ale również: szlaki rowerowe, pływalnię na świeżym powietrzu z widokami górskimi, plac zabaw dla dzieci oraz trampolinę. Dodatkowym udogodnieniem jest sklepik, w którym można kupić napoje, lody, konfitury, frytki i inne rodzaje posiłków.

Po zaparkowaniu i uiszczeniu opłaty za postój zapaleni sportowcy będą mogli zdjąć rowery z bagażnika kampera, a potem udać się na przejażdżkę wśród drzew oraz górskich widoków. Na tych, którzy myślą o relaksie czeka przestrzenny basen, w którym można popływać, a przy nim odprężyć się na rozkładanym leżaku. Nasze dzieci możemy odesłać na plac zabaw, by tam aktywnie spędzały wolny czas. Ośrodek posiada bogatą ofertę dla miłośników caravaningu, że każdy znajdzie dla siebie ulubioną część rozrywki i nie będzie się nudził ani przez chwilę.

Kulinarne przysmaki Liechtensteinu

Aktywność fizyczna, polegająca w dużej mierze na wędrówkach wśród pięknych miejsc z pewnością zaostrzy nasz apetyt, dlatego trzeba w kamperze przygotować obfitą kolację. Warto przyrządzić potrawy kuchni Liechtensteinu, które pod względem smaku i wyglądu są bardzo podobne do polskich przysmaków. Dużej ilości białka dostarczy nam sznycel, przygotowywany z szynki cielęcej, jajek oraz bułki tartej. Mięsny kotlet można jeść z ziemniakami i surówką, a niektórzy kucharze preferują podawanie go z sosem grzybowym.

Kolejnym cenionym przez mieszkańców kraju przysmakiem są placki ziemniaczane, przygotowywane z podgotowanych oraz grubo startych ziemniaków. Często przyrządza się je z serem na wierzchu albo kiełbasą, a wielkość każdego kawałka potrafi sięgnąć rozmiarów patelni. Restauratorzy podają je według tradycji Liechtensteinu, czyli z wątróbką w sosie pieczeniowym.

Kamperem w Vaduz

Kolejny dzień rozpoczniemy od zwiedzania stolicy Liechtensteinu, czyli miasta Vaduz, położonego nad Renem przy granicy z Szwajcarią, w regionie Oberland. Nazwa miejscowości pochodzi od staroromańskiego słowa avadutg, które oznacza kanał dla młyna oraz fosę. Wokół miasta rozciągają się Alpy Retyckie, a największą atrakcją są tutaj historyczne budowle. Turystów przyciągają tutaj również doskonałe wina, dlatego na rynku i jego okolicach nietrudno nam będzie znaleźć puby i karczmy z luksusowymi trunkami.

Najbardziej reprezentacyjnym budynkiem jest Rezydencja Liechtensteinu, czyli zamek gotycki zbudowany w XVI wieku, w którym do dziś zamieszkuje rodzina z tytułem szlacheckim. Aktualnym właścicielem rezydencji jest książę Hans-Adam II, najstarszy syn Franciszka Józefa II. Kluczowa wzmianka o ukonstytuowaniu się budowli pochodzi z dokumentu hrabiego Rudolfa II, z 1322 roku, a pierwszym prawowitym władcą, sprawującym pieczę w państwie był najprawdopodobniej Hartman III von Werdenberg-Sargans-Vaduz. Książę ten według historyków otrzymał w spadku całą rezydencję i od tamtego czasu kolejni potomkowie dziedziczyli rząd nad malowniczą krainą.

Choć wnętrze zamku nie jest udostępniane turystom, warto wybrać się kamperem na wzgórze przy ul. Bergstrasse i zobaczyć potężne mury oraz pokaźne wieże. Tuż przy budynku znajduje się widok na panoramę Vaduz oraz dolinę Rheintal. Sesja zdjęciowa z rodziną lub najbliższymi będzie naprawdę udana i dumnie zasili nasz album wakacyjny.

Inne atrakcje

Jeszcze lepsze wrażenie zrobi na nas Ratusz wzniesiony w latach 30 XX wieku, położony niedaleko zamku. Możemy zaparkować naszym kamperem przy ul. Städtle obok Muzeum Sztuki i udać się na pieszą wędrówkę do centrum, by zobaczyć ten piękny obiekt. Najpiękniejszym elementem ratusza jest fresk balkonowy na elewacji południowej, który przedstawia postać św. Urbana, patrona winiarzy. Przed wejściem do budynku znajduje się rzeźba Tre Cavali, zaprojektowana przez szwajcarskiego artystę Naga Arnoldiego, przedstawiająca konie w dynamiczny sposób.

Ostatnim miejscem, które zwiedzimy, będzie wspomniane wcześniej Muzeum. Zobaczymy w nim bogatą kolekcję sztuki współczesnej oraz XIX wiecznej, m.in. eksponaty galernika Rolfa Rickego z Kolonii, a także prace Richarda Artschwagera, Billa Bollingera, Donalda Judda oraz Gary’ego Kuehna. Już przed wejściem do budynku znajdują się ciekawe rzeźby, jak np. leżąca kobieta w stylu figuratywnym autorstwa Fernanda Botery oraz siedzący człowiek Roberta Indermaura. Miejsce to powinien odwiedzić każdy, kto interesuje się sztuką modernistyczną.

Podsumowanie

Liechtenstein jest niesłusznie pomijany przez wielu turystów, jeśli chodzi o atrakcyjność. W tym małym państewku mamy mnóstwo wyróżniających się pięknem miejsc, przy których można robić mnóstwo zdjęć. Już po samym przekroczeniu granicy zauważymy wyjątkowość atrakcyjnego księstwa. Charakterystyczne pasma Alp, malownicze zabytki i kreatywnie wykonane rzeźby budzą nasz uśmiech na twarzy, co świadczy o tym, że będziemy chcieli przebywać w księstwie jak najdłużej. Warto wybrać się tam kamperem w każdą porę roku, szczególnie zimą, gdzie na tle miejscowości będą się wyróżniać śnieżne szczyty górskie.

Już niedługo poznacie kolejne miejsca na mapie świata, które można uznać za synonim piękna 😉 Do zobaczenia w kolejnym artykule!