Kemping w Polsce czy za granicą? Wady i zalety

Gdzie warto wybrać się na kemping? Tak naprawdę na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Przygotowaliśmy jednak dla Was listę wad i zalet kempingowania w Polsce i za granicą, byście sami mogli wybrać najlepszą opcją. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

Gdzie warto wybrać się na kemping? Tak naprawdę na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Przygotowaliśmy jednak dla Was listę wad i zalet kempingowania w Polsce i za granicą, byście sami mogli wybrać najlepszą opcją. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem!

 

Kemping w Polsce: zalety

Kemping w Polsce: zalety

 

Niewątpliwie jedną z największych zalet kempingów w Polsce jest… ich bliskość. Nie da się ukryć, że jeśli marzy nam się weekendowy wypad kamperem czy przyczepą kempingową poza miasto, to Polska będzie jedną z najlepszych opcji. Dojazd na kemping zajmie maksymalnie kilka, a nie kilkanaście godzin. Dzięki temu więcej czasu spędzicie na wypoczynku i zabawie z bliskimi osobami.

Z bliskością wiąże się jeszcze jedna zaleta: sprawia ona, że zorganizowanie spontanicznego wyjazdu jest znacznie łatwiejsze. Jeśli więc cenicie sobie szybkie wypady poza miasto i nie zawsze macie ochotę na dłuższe przygotowywanie się do np. trzytygodniowych wakacji, to polski kemping może być zdecydowanie dobrą opcją.

Niewątpliwą zaletą polskich kempingów może być też mniejszy tłum. W Polsce caravaning wciąż nie cieszy się tak dużą popularnością, jak w innych krajach Europy. To oznacza, że nawet jeśli pojedziecie „na dziko”, bez rezerwacji miejsca na danym kempingu, to i tak powinniście bez problemu znaleźć wolną przestrzeń. Oczywiście, w sezonie letnim raczej nie ma co spodziewać się pustek na danym polu, niemniej na pewno będzie tam mniej tłocznie niż np. w Chorwacji. To dobra wiadomość dla osób, które cenią sobie spokojne wakacje w odosobnieniu.

Polskie kempingi są też znacznie tańsze. Przykładowo, na Kaszubach ceny na dobrze wyposażonych  kempingach oscylują wokół 60-100 zł za dobę, co przy wyjeździe w 4 osoby daje naprawdę niewielką sumę. Z kolei ceny kempingów w Europie są dość zróżnicowane i mogą wahać się od 15 do nawet 50 euro. Wszystko zależy od lokalizacji i dogodności, na jakie mogą liczyć podróżujący.

Kemping w Polsce: wady

 

Niestety, za słabym rozwojem caravaningu w Polsce stoją nie tylko zalety. W naszym kraju nie znajdziesz tylu świetnie wyposażonych kempingów, co za granicą. O ile np. we Francji czy w Niemczech, gdzie caravaning jest bardzo popularny, słowo kemping zdecydowanie nie kojarzy się z warunkami rodem z PRL-u, o tyle w Polsce trzeba być ostrożnym. Fakt, że da się i u nas znaleźć naprawdę dobrze wyposażone kempingi. Co to znaczy: dobrze wyposażone? Takie, na których czeka na Was pełna caravaningowa infrastruktura. Mowa tu chociażby o pralni, kuchni kempingowej, sklepach w okolicy, placach zabaw dla dzieci, wypożyczalniach rowerów, tenisie, piłkarzykach. Coraz częstszym standardem jest też darmowe Wi-Fi na polskich kempingach. Zdecydowanie najlepiej wyposażone pola znajdziecie nad Bałtykiem – wiele z nich ma standard cztero-, a nawet pięciogwiazdkowy. Nie da się jednak ukryć, że przed wyjazdem trzeba zrobić spory rekonesans. Dzięki temu upewnicie się, czy na miejscu czeka na was pełna infrastruktura.

Nie ma co jednak być zbyt dużym pesymistą. Dobra wiadomość jest taka, że caravaning z roku na rok jest w Polsce coraz bardziej doceniany. Dzięki temu nieustannie powstają nowe miejsca, dostosowane do osób podróżujących kamperami czy przyczepami kempingowymi. Warto więc przygotować sobie listę kempingów, które nigdy nie zawodzą infrastrukturą i korzystać z nich do woli. Dobrze przystosowane miejsca znajdziecie nie tylko nad Bałtykiem, ale również np. na Kaszubach. Tam zachęca bliskość wody czy ulokowanie kempingów w środku lasu, ale też świetne, wręcz europejskie standardy. Na wielu polach akceptowane jest nocowanie ze zwierzętami.

Co więcej, możecie tam liczyć na profesjonalne camper service, czyli miejsca, w których można przygotować kampera lub przyczepę na dalszą podróż. To ważne, ponieważ o ile w krajach, gdzie caravaning jest bardzo popularny, camper service można spotkać na większości stacjach benzynowych, o tyle w Polsce niestety wciąż jest to rzadkością. Dlatego właśnie zachęcamy do tego, by przed wyjazdem sprawdzić, czy na danym kempingu będzie można bez problemu korzystać z sanitariatów i ciepłej wody. Warto też skontrolować, czy pojawi się możliwość uzupełnienia wody do przyczepy.

 

Zalety zagranicznych kempingów

 

O części już wspomnieliśmy powyżej, ale warto nieco rozwinąć niektóre kwestie. Tak, caravaning za granicą jest popularną, co sprawia, że wchodzi on na nieco wyższy poziom. Naprawdę nietrudno jest znaleźć kempingi tak wyposażone, że w niczym nie ustępują hotelom. Wiele z nich położonych jest np. bezpośrednio przy plaży. Co więcej, na pięciogwiazdkowych kempingach można liczyć na liczne atrakcje wodne, w tym zewnętrzne i wewnętrzne baseny ze zjeżdżalniami.

Całoroczne kempingi starają się maksymalnie dostosować atrakcje do osób podróżujących, zwłaszcza do rodzin z dziećmi. W związku z tym w takich miejscach nierzadko znajdziecie też dmuchane zamki, boiska do piłki nożnej czy siatkówki. A do tego place zabaw, bilard, zajęcia z animatorami dziecięcymi, wieczory tematyczne i wiele, wiele innych. Nowoczesne, europejskie kempingi często stawiają też na stworzenie małych „miasteczek” wewnątrz kempingu. To oznacza, że wystarczy przejść dosłownie kilka kroków, by cieszyć się daniami serwowanymi w prawdziwych restauracjach. Pizza z pieca z widokiem na morze? Nas nie trzeba namawiać dwa razy!

Niewątpliwie dużą zaletą kempingów za granicą jest… większa przewidywalność pogody. O ile w Polsce często jest to ruletka, o tyle np. we Włoszech można spokojnie wyjechać na kemping we wrześniu czy nawet w październiku i wciąż cieszyć się piękną pogodą.

Duży rozwój caravaningu za granicą gwarantuje też większe urozmaicenie kempingów. Można znaleźć je w naprawdę różnych miejscach. Jeśli cenicie sobie aktywne zwiedzanie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować podróż nawet przez cały kraj. Gwarantujemy, że znalezienie wygodnych kempingów nie będzie żadnym problemem. A przy okazji zwiedzicie znacznie więcej niż tylko jeden region – duża dostępność to zdecydowanie olbrzymi plus zagranicznego caravaningu!

Wady zagranicznych kempingów

 


go nowphone case australiatelefoonhoesjes bedrukken

Dla wielu osób wadą mogą być ceny kempingów, zwłaszcza w bardzo popularnych miejscach. O ile przy podróżowaniu np. w 4 osoby koszt zwykle jest bardziej przystępny, o tyle już podróż w dwie osoby może wiązać się ze sporym wydatkiem. Warto jednak pamiętać o tym, że da się wyszukać kempingi tańsze.  Być może nie oferują dostępu do kompleksu basenowego, ale za to mają nienaganną infrastrukturę. Słowem, znajdziecie tam wszystko, czego potrzeba na kempingu. Zaplanowanie tańszej podróży wcale nie jest takie trudne. Tym bardziej, że w niektórych miejscach, np. w Norwegii wciąż dozwolone jest nocowanie „na dziko”. To też może znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów wyjazdu.

Pewną wadą może być też odległość niektórych naprawdę dobrze wyposażonych kempingów. W takiej sytuacji szybki, weekendowy wypad za miasto raczej odpada, bo sam dojazd zajmie kilkanaście godzin. Nie można jednak powiedzieć, by była to wielka wada. Zawsze można zaplanować wypoczynek w taki sposób, by weekendy spędzić na kempingach w Polsce, a dłuższe trasy za granicą. W ten sposób zaliczycie obie opcje i zwiedzicie więcej kempingów. To też pozwoli Wam stworzyć mapę ulubionych miejsc, z których będziecie mogli korzystać w przyszłości – przyjemne z pożytecznym!

Jak widać, obie opcje mają swoje wady i zalety. My lubimy kempingi zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dzięki nim wszędzie możemy cieszyć się piękną naturą bez ograniczeń.  A jeśli uznamy, że mamy ochotę na zmianę miejsca, to w każdej chwili możemy ruszyć w dalszą podróż z kamperem lub przyczepą caravaningową. Trzymamy kciuki za jeszcze lepszy rozwój caravaningu w Polsce. Mamy wielką nadzieję, że już wkrótce nie będzie on niczym ustępował europejskim standardom. Choć już i dziś należy docenić wiele miejsc, które robią naprawdę dobrą robotę i przez to zachęcają do caravaningowego podróżowania również po Polsce! Zachęcamy Was więc do przetestowania obu opcji. Jesteśmy przekonani, że w każdej podróży odkryjecie coś wartego uwagi!