fbpx
 

Pies w przyczepie kempingowej – jak zorganizować wakacje z pupilem?

Dla wielu osób kamper czy przyczepa kempingowa to najlepsza opcja na wakacje z pupilem.  Nie wszystkie hotele chętnie przystają na zorganizowanie noclegu dla psa. Poza tym podróż samolotem może być dla zwierzaka powodem niepotrzebnego stresu. Rozwiązaniem tych problemów są wakacje w przyczepie kempingowej; to opcja dla całej rodziny i na szczęście nie trzeba z niej wykluczać nawet zwierząt domowych. Warto jednak zastanowić się, jak zorganizować takie wakacje, by były przyjemne dla wszystkich.

 

Pies a przyczepa kempingowa – czy to jest bezpieczne?

Jak najbardziej! Warunki w przyczepie kempingowej w zasadzie nie różnią się niczym od warunków domowych, w związku z czym psiak nie powinien mieć problemów z przystosowaniem się do mobilnego życia. Pamiętajmy jednak, że powinien mieć zapewnione miejsce do spania, a w trakcie postoju stały dostęp do wody. Aby podróżowanie z psem było bezpieczne, musimy też pamiętać o podstawowych zasadach, które obejmują w zasadzie wszystkie osoby korzystające z przyczepy kempingowej. Przede wszystkim: podczas podróży nikt nie powinien przebywać w przyczepie. Dotyczy to również pupila! Pies musi spędzić czas w samochodzie razem z resztą członków rodziny.

Jak przewozić psa w samochodzie? Przepisy nie są uregulowane, więc najlepiej dostosować metodę do potrzeb zwierzaka. Mniejsze psiaki mogą być przewożone w specjalnych transporterach, a większe – w klatkach. Dla spokojnych zwierząt dobrą opcją może być też mata rozkładana na tylnym siedzeniu. Psiaka siedzącego na macie można przypiąć specjalnymi pasami; dzięki temu pozostanie bezpieczny podczas jazdy, a poza tym pasy ograniczą nieco jego ruchliwość. Pamiętajmy o tym, że niezależnie od tego, dokąd podróżujemy, pies powinien być zawsze zabezpieczony, by nie ograniczał nam widoczności. W samochodach typu kombi można przewozić zwierzęta w bagażniku, tam jednak też należy zadbać o bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na to, czy w przypadku ostrego hamowania pies nie zostałby przygnieciony walizką czy ciężkim bagażem.

 

Jak oswoić psa z długą podróżą?

Nie wszystkie psiaki lubią podróżować, choć niewątpliwie łatwiej zapanować nad psem, który już od najmłodszych miesięcy jest przyzwyczajany do jazdy samochodem. Warto stopniowo oswajać pupila z pojazdem. Na początku wystarczy po prostu spokojnie wsadzić go do samochodu i pozwolić mu zapoznać się z nowym terenem. Dobrze jest też nagrodzić psiaka za dobre zachowanie. Jeśli nie będzie uciekał z samochodu lub wyrażał niepokoju, możesz zabrać go na kilkuminutową wycieczkę np. do pobliskiego parku czy lasu – w ten sposób zbudujesz pozytywne skojarzenie z podróżą. Warto pozostawać spokojnym i przygotować smaczki, które pies otrzyma po zakończeniu jazdy. Jeśli podróż przebiegnie bez zakłóceń, możesz stopniowo wydłużać czas jazdy tak, by przyzwyczajać psiaka do dłuższych podróży.

Pamiętaj, że o zwierzę należy zadbać jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Zabierz psiaka na długi spacer, by wybiegał się przed wielogodzinnym siedzeniem. Pupil nie powinien być też głodny czy znudzony; dobrze jest pobawić się z nim wcześniej, by zmęczył się i podróż przesiedział spokojnie. Oczywiście, nie łudźmy się, że jeden długi spacer przed wyjazdem rozwiąże kwestię postojów. Nawet ze spokojnym pupilem musimy co 2-3 godziny robić przerwy na postój, by pies wybiegał się nieco i miał szansę załatwić swoje potrzeby.

 

Pies a temperatura w samochodzie

 

W trakcie podróży kontroluj temperaturę wewnątrz pojazdu. Warto korzystać z klimatyzacji lub przynajmniej uchylić lekko okno, by zapewnić stały przewiew i dostęp do świeżego powietrza. Jeśli podróżujesz w naprawdę upalny dzień, wyłóż na siedzeniu matę chłodzącą, która zapewni psu większy komfort. W trakcie postojów należy też przygotować dla psa świeżą wodę.
Pod żadnym pozorem nie zostawiaj zwierzaka w nagrzanym samochodzie czy w przyczepie kempingowej bez opieki. Pamiętaj, że psiak może mocniej reagować na wysokie temperatury i już kilka minut w zamknięciu wystarczy, by zwierzę przegrzało się i dostało udaru słonecznego. Jeśli robisz przerwę na postój, koniecznie wypuść psiaka z samochodu – on też powinien rozprostować nogi i pobiegać na świeżym powietrzu.

 

Jeśli pies cierpi na chorobę lokomocyjną, zwróć uwagę na to, co mu szkodzi. Nie podawaj zwierzakowi jedzenia bezpośrednio przed podrożą ani w trakcie jazdy. Dodatkowo unikaj w samochodzie stosowania gadżetów o silnych aromatach, a także nie słuchaj zbyt głośno muzyki. Pamiętaj, że Twój pupil ma bardzo wrażliwy słuch i węch, dlatego wszelkie bodźcie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej.
Oczywiście, czasem taka choroba nie musi mieć związku z konkretnymi zapachami czy z uprzednim jedzeniem. Jeśli mimo wszystko Twój pupil cierpi na torsje czy złe samopoczucie, zgłoś się do weterynarza po odpowiednie leki. Pamiętaj też o regularnych postojach i zapewnieniu psiakowi komfortu oraz bezpieczeństwa przez cały czas trwania podróży.

 

Pies na kempingu – jakie są zasady?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że pies nie powinien biegać luzem, bez nadzoru, nawet jeśli przebywa na ogrodzonym polu; w końcu na kempingu mogą przebywać inne zwierzęta. Poza tym każdy ma prawo do prywatnego wypoczynku, a biegające samopas zwierzęta mogą budzić dyskomfort. I dlatego pies powinien pozostawać na smyczy, ewentualnie może biegać luzem pod naszą opieką – chyba, że przepisy na kempingu tego zabraniają.

Jeśli planujesz podróżować po Europie ze zwierzakiem, pamiętaj, że na terenie całej Unii Europejskiej obowiązują paszporty dla psiaków. Ponadto Twój pupil musi być zaszczepiony przeciw wściekliźnie. Dodatkowo  jako właścieiel powinieneś posiadać aktualne świadectwo odrobaczenia. W niektórych miejscach wymagana jest również pisemna opinia weterynarza na temat stanu psa, dlatego przed wyruszeniem w podróż warto dokładnie zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym państwie. Polecamy również dokładną lekturę zasad obowiązujących na poszczególnych kempingach. Wiele europejskich pól kempingowych przyzwala na obecność zwierząt pod warunkiem, że będą nie tylko na smyczy, ale i w kagańcu (nawet jeśli pies nie jest agresywny). Co ważne, w większości miejsc musimy też wnieść dodatkową opłatę za obecność psa na kempingu. Oczywiście, jeśli zwierzę dokona jakichkolwiek szkód, będziemy też zobowiązani do zapłacenia za naprawę czy wymianę sprzętu. Jeśli jednak nasz psiak jest ułożony i słucha komend, to z pewnością wspólny wyjazd nie będzie wiązał się z dodatkowymi problemami.

 

Pies w przyczepie kempingowej – czego potrzebujesz?

Pupil powinien mieć zapewniony w przyczepie kempingowej dostęp do wszystkich gadżetów, z których korzysta w domu. Nie zapomnij o legowisku, miskach na karmę oraz na wodę, lekach i suplementach psiaka, a także o świeżej wodzie, smyczy i woreczkach na psie kupy. W podróż warto również zabrać składaną miseczkę dla psa. Przydaje się podczas spacerów czy podróży, a dzięki temu, że jest składana, nie zajmuje dużo miejsca w torebce czy plecaku. Pamiętajmy również o zabraniu ulubionych zabawek pupila; dzięki nim oswojenie się z nową, kempingową rzeczywistością będzie nieco łatwiejsze. Warto też pomyśleć o przygotowaniu wspomnianej wcześniej maty chłodzącej; bywa nieocenioną pomocą w upalne dni. Dodatkowo jeśli bezpośrednio przy przyczepie kempingowej nie masz dostępu do cienia, zadbaj o to, by twój pupil mógł komfortowo wypoczywać. Z pewnością przydatna będzie markiza ścienna lub boczna, która zapewni cień przed przyczepą kempingową. Markizy do przyczep znajdziesz między innymi w naszym sklepie z akcesoriami caravaningowymi.

Przed rozpoczęciem podróży z psem warto zapoznać się też z okolicą, do której planujesz się wybrać. Sprawdź, czy w miejscowości nie znajdziesz np. specjalnych plaż dla psów lub psich parków. Coraz więcej restauracji oferuje też specjalne dania dla zwierząt, w tym… psie lody, które mogą być ciekawą opcją dla pupila podczas upalnych dni. Dobra znajomość terenu ułatwi zaplanowanie wakacji. Dzięki temu możesz zadbać o odpowiednią liczbę aktywności zarówno dla bliskich, jak i dla pupila.

Wakacje w przyczepie z psiakiem to świetna opcja. Nie musisz oddawać psa rodzinie czy pozostawiać go w specjalnym hoteliku. Odpowiednio zadbane zwierzę będzie z radością uczestniczyło w podróżach i cieszyło się z obecności bliskich.