fbpx
 

Podróż przyczepą kempingową – najczęściej zadawane pytania

Koniec roku to zwykle czas podsumowań i tworzenia planów na nadchodzące dwanaście miesięcy. Jeśli na Waszej liście postanowień noworocznych pojawiły się podróże przyczepami kempingowymi, to dobrze trafiliście. Poniżej przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. To największe kompendium o przyczepach kempingowych! Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

 

 

 1. Czy przyczepy kempingowe można holować mając tylko prawo jazdy kategorii B?

Tak – w większości przypadków prawo jazdy kategorii B wystarcza w zupełności. Warto jednak pamiętać o tym, że aby podróż nie zakończyła się mandatem, musisz zsumować DMC (dopuszczalną masę całkowitą) samochodu osobowego oraz przyczepy kempingowej. Łączna masa pojazdów nie może przekraczać 3,5 t. Jeśli DMC jest wyższa, to w takiej sytuacji musisz już posiadać prawo jazdy o kategorii E.

 1. Przyczepa kempingowa – wypożyczenie czy zakup?

Jeśli nigdy dotąd nie podróżowałeś z przyczepą kempingową, a chciałbyś sprawdzić, czy to opcja dla Ciebie, polecamy na początek skorzystać z oferty wypożyczalni pojazdów kempingowych. Dzięki temu możesz przetestować przyczepę w wybranym przez siebie czasie. Przed zakupem konkretnego modelu warto sprawdzić poszczególne firmy produkujące przyczepy, a następnie wybrać taką opcję, która najbardziej odpowiada Twojemu stylowi podróżowania. Dzięki temu późniejszy zakup przyczepy powinien być znacznie prostszy.

 1. Czy w przyczepie kempingowej jest toaleta?

Tak. Nowoczesne przyczepy kempingowe posiadają toalety chemiczne, dzięki którym dbanie o podstawowe potrzeby fizjologiczne nie stanowi problemu. Nieczystości w takich toaletach spływają do specjalnych pojemników, które należy opróżniać co kilka dni we wskazanych miejscach.

Czy toalety w przyczepach kempingowych są wygodne w użytkowaniu? Tak, choć warto pamiętać o kilku zasadach. Częste wymienianie pojemników z nieczystościami to konieczność, w przeciwnym razie podczas podróży mogą towarzyszyć nam niezbyt przyjemne zapachy. Jeśli obawiasz się nieprzyjemnych aromatów nawet przy regularnym opróżnianiu zbiorników, zastosuj środki czystości do kampera i przyczep kempingowych, które pozwalają na utrzymanie przyjemnego zapachu w toalecie.

Nowe przyczepy kempingowe są również wyposażone w prysznice z brodzikiem, dzięki którym dbanie o higienę nie stanowi problemu.

 1. Czy w przyczepie kempingowej jest ciepła woda?

Tak – w przyczepach można stosować bojlery do ogrzewania wody. Popularnym rozwiązaniem są też urządzenia łączące w sobie grzanie wody z ogrzewaniem wnętrza. Takie rozwiązania proponuje popularna marka akcesoriów do przyczep kempingowych – Truma. W naszym sklepie znajdziecie kilka propozycji od tej marki – warto przyjrzeć się im bliżej!

 1. Czy podróżowanie przyczepą kempingową jest tanie?

I tak, i nie. „Tanie” niekoniecznie oznacza dziś to samo, co kilkadziesiąt lat temu. Gdy kempingi raczkowały, częściej przypominały improwizowane biwakowanie, a nie dobrze zorganizowane wakacje. Wybierając się na urlop z przyczepą, musimy liczyć się z różnymi kosztami. Przede wszystkim sporym wydatkiem jest samo paliwo; jeśli jednak nie będziecie przemieszczać się między kempingami, a postawicie tylko na dojazd do jednego miejsca, to uda Wam się zaoszczędzić. Koszty można też zmniejszyć dzięki samodzielnemu gotowaniu zamiast stołowania się na mieście. Ponadto podróżowanie po sezonie ułatwia znalezienie darmowych miejsc noclegowych – to również dobry sposób na oszczędzanie.

Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że wiele osób wybiera przyczepy kempingowe oraz kampery nie z myślą o oszczędzaniu, ale o niezależności. Nowoczesne kampery i przyczepy kempingowe zapewniają duży komfort i są dalekie od tego, co oferowano nam jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wciąż jednak ważny jest ich główny cel, czyli możliwość podróżowania na własnych warunkach.

 1. Jak zapewnić ciepło w przyczepie kempingowej zimą?

Dziś podróżowanie z przyczepą kempingową nie stanowi żadnego problemu. W pojazdach z wypożyczalni samochodów kempingowych najczęściej stosuje się ogrzewanie gazowe, olejowe czy elektryczne. To dobre rozwiązania, które pozwalają na równomierne dogrzanie przyczepy czy kampera. Dzięki temu możecie cieszyć się komfortowymi podróżami nawet wtedy, gdy za oknem mróz rodem ze Skandynawii. W wielu przyczepach kempingowych (oraz w kamperach) z naszej wypożyczalni znajdziecie też dodatkową izolację. Dzięki temu ciepło nie będzie uciekać zbyt szybko z pojazdu, a to zapewni komfortowy wypoczynek przez całą dobę.

 1. Jakie haki holownicze są odpowiednie do przyczep kempingowych?

Haki muszą być dostosowane do konkretnego modelu Twojego samochodu. Warto kupować je w sprawdzonych sklepach, by mieć pewność, że stosowany hak jest zgodny z przepisami Unii Europejskiej. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o wyborze haka oraz o prawidłowym podróżowaniu z nim, sprawdźcie nasz wpis poświęcony hakom.

 

 1. Jak wygląda gotowanie w przyczepie kempingowej?

W zasadzie dziś nie różni się ono od zwykłego gotowania w domu. W przyczepach kempingowych z naszej wypożyczalni znajdziecie przede wszystkim sporo miejsca w kuchni. Wygodne palniki i kuchenka gazowa umożliwiają bezproblemowe gotowanie dla całej rodziny. Na życzenie klienta możemy też zapewnić piekarnik gazowy czy ekspres do kawy, dzięki któremu nawet w całkowitej dziczy będziecie mogli korzystać z domowych udogodnień.

 1. Jak wypoziomować przyczepę kempingową?

Poziomowanie przyczepy pozwala na bezpieczne zaparkowanie. Musimy zadbać o to po każdej zmianie miejsca postojowego. Do poziomowania zwykle wykorzystuje się kliny układane bezpośrednio pod kołami przyczepy. Podpórki to absolutny must-have dla każdej osoby podróżującej z przyczepą kempingową. A jeśli lubisz podróżować z dala od miast i korzystasz z dzikich postojów, to nie zapomnij zadbać też o podkładki, dzięki którym kamper czy przyczepa nie będą zapadać się w miękkie podłoże. To ważne – manewrowanie tak dużym pojazdem bywa utrudnione, a jeśli auto raz ugrzęźnie w błocie, to wyjechanie nim może być naprawdę trudnym zadaniem.

 1. Czy można przebywać w przyczepie kempingowej podczas jazdy?

Absolutnie nie! Wszyscy podróżujący są zobowiązani do przebywania podczas jazdy w samochodzie osobowym. W przyczepie kempingowej można przebywać tylko wtedy, gdy nie jest holowana, a stoi zabezpieczona np. na kempingu.

 1. Pierwsza podróż z przyczepą. O czym musisz pamiętać?

Wprawieni podróżnicy wiedzą, że jazda z przyczepą kempingową wymaga stosowania szczególnych środków ostrożności. Warto mieć na uwadze fakt, że holowanie przyczepy znacząco wydłuża drogę hamowania, dlatego podczas jazdy  należy zachowywać szczególną uwagę. Dodatkowo nie powinno się zwiększać prędkości powyżej wskazanej przez przepisy. Przy wietrznej pogodzie czy nagłym skręcie pojazd może szybko stracić stabilność.

Sama stabilność przyczepy to osobna kwestia. Przed wyruszeniem w podróż dobrze jest przyjrzeć się rozkładowi poszczególnych bagaży w przyczepie, by upewnić się, że jedna strona nie jest bardziej obciążona od drugiej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę narozłożenie najcięższych rzeczy w okolicach osi.

Przed pierwszą podróżą warto przećwiczyć manewrowanie z przyczepą na przykład na pustym placu. Dzięki temu lepiej wyczujecie, w jaki sposób porusza się przyczepa, a to ułatwi odpowiednie ustawienie jej już na kempingu.

 1. Jak zadbać o przyczepę kempingową zimą?

Jeśli posiadasz własną przyczepę, to musisz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie pojazdu w sezonie zimowym. Przygotowaliśmy szczegółowy poradnik, który pomoże Ci zadbać o przyczepę podczas zimowych miesięcy. To ważne, ponieważ dobrze zabezpieczona przyczepa będzie służyła Ci przez długie lata. Tym samym zaoszczędzisz na naprawach czy nawet na konieczności wymiany przyczepy kempingowej.

Mamy nadzieję, że powyższe odpowiedzi pozwoliły Wam uporządkować dotychczasową wiedzę. Wakacje z przyczepą kempingową to świetna sprawa. Jeśli jeszcze się wahasz lub masz inne pytania, napisz do nas maila lub zadzwoń. Ekipa z wypożyczalni samochodów kempingowych CarGO! Pomorze udzieli Wam szczegółowych informacji. Przypominamy, że w ramach naszej oferty zajmujemy się zarówno sprzedażą, jak i wypożyczaniem przyczep kempingowych. Aktualnie na naszym placu znajdziesz m.in. pojazdy Sprite oraz Hobby. Ta druga marka cieszy się szczególną popularnością wśród naszych klientów, głównie z uwagi na renomę Hobby. Jeśli chcesz postawić na niezależne wakacje, odwiedź nas na placu. Chętnie pomożemy Ci dobrać przyczepę kempingową na urlop. Zaprezentujemy dostępne modele i opowiemy o dostępnym wyposażeniu. Umożliwiamy również zakup kamperów oraz przyczep kempingowym tym, którzy poszukują własnego pojazdu. Odwiedźcie nas w jednym z naszych punktów w Poznaniu, Warszawie lub w Wejherowie! Na wizytę najlepiej umówić się telefonicznie – zarezerwujemy dla Was indywidualne spotkanie.