fbpx
 

POZNAJ NAJWAŻNIEJSZE EUROPEJSKIE ZABYTKI PODCZAS PODRÓŻY KAMPEREM! CZ. 3

W poprzednich częściach naszej podróży po najważniejszych zabytkach Europy zwiedziliśmy Kraków, Paryż, Rzym oraz Ateny. Dziś zabierzemy Was do Barcelony, Lizbony i Amsterdamu, miast o wspaniałej historii, kulturze i z wieloma zabytkami, które każdy Europejczyk powinien choć raz zobaczyć.

Przystanek 1 – Barcelona, Hiszpania

Barcelona, stolica Katalonii, to drugie co do wielkości miasto Hiszpanii i jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Europie. Słynie z niezwykłej architektury, ciepłego klimatu, wyśmienitej kuchni i bogatej kultury.

Sagrada Familia, czyli Bazylika i Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, to niedokończona jeszcze bazylika w Barcelonie, uważana za najważniejsze dzieło katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego. Budowa rozpoczęła się w 1882 roku i trwa do dziś. Bazylika jest zbudowana w stylu secesyjnym, z charakterystycznymi dla Gaudiego elementami, takimi jak łuki, mozaiki i witraże. Inspiracją dla architekta była natura, co widać w organicznych kształtach i formach świątyni. Bazylika jest bogata w symbole religijne i odzwierciedla różne aspekty wiary chrześcijańskiej. Fasada Narodzenia przedstawia narodziny Jezusa, fasada Męki – jego mękę i śmierć, a fasada Chwały – zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Sagrada Familia to nie tylko kościół, ale także dzieło sztuki i symbol Barcelony. Jest to obowiązkowy punkt programu dla każdego turysty odwiedzającego stolicę Katalonii.

Kolejnym imponującym dziełem Gaudiego jest Park Güell – fantazyjny park miejski. Zbudowany na wzgórzu El Carmel, oferuje oszałamiające widoki na miasto i jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Barcelonie. Budowa Parku Güell rozpoczęła się w 1900 roku na zlecenie Eusebi Güella, bogatego przemysłowca i mecenasa sztuki. Początkowo park miał być luksusowym osiedlem dla bogatych Barcelończyków. Gaudí zaprojektował wymyślne pawilony, kręte ścieżki, ławki w kształcie fal i kolorowe mozaiki, inspirując się naturą i katalońską architekturą ludową. Niestety z powodu problemów finansowych projekt osiedla nie został ukończony. W 1926 roku park został przejęty przez miasto Barcelona i otwarty dla publiczności. To miejsce iście bajkowe, które spodoba się zarówno dorosłym, jak i najmłodszym turystom.

Katedra w Barcelonie, oficjalnie Katedra Świętej Eulalii Barcelońskiej, to gotycka katedra znajdująca się w samym sercu stolicy Katalonii. Jest to jedno z najważniejszych dzieł architektury sakralnej w Hiszpanii i symbol Barcelony. Budowa katedry rozpoczęła się w XII wieku i trwała ponad 200 lat. Katedra została zbudowana na miejscu rzymskiego kościoła, który z kolei został zbudowany na miejscu świątyni wisigockiej. Budowę obecnej katedry rozpoczęto w 1162 roku za panowania króla Alfonsa II Aragońskiego. Prace nad budową trwały do XIV wieku, a fasada katedry została ukończona dopiero w XIX wieku. Katedra w Barcelonie była świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Tutaj odbyły się koronacje królów Aragonii, a w 1493 roku Krzysztof Kolumb modlił się przed wyruszeniem w swoją pierwszą podróż do Ameryki.

Lubicie gotyk? Koniecznie musicie zobaczyć Barri Gòtic, czyli Dzielnicę Gotycką – najstarszą część Barcelony i jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta! Barri Gòtic słynie z wąskich, krętych uliczek, średniowiecznych placów, uroczych kawiarni i historycznych zabytków.

W Barcelonie oprócz perełek architektonicznych, czekają na nas też wybitne dzieła malarskie, zlokalizowane w Muzeum Pablo Picassa! To największe Muzeum prezentujące dzieła tego artysty na świecie. Znajduje się ono w pięciu zabytkowych budynkach w dzielnicy Ciutat Vella, w samym sercu miasta. Muzeum zostało otwarte w 1963 roku i od tego czasu odwiedziło je ponad 35 milionów osób. Muzeum Picassa posiada ponad 4200 dzieł Picassa, w tym obrazy, rysunki, rzeźby, ceramikę i druki. Kolekcja obejmuje prace z różnych okresów twórczości artysty, od jego wczesnych lat w Maladze po późniejsze dzieła abstrakcyjne.

Parkingi dla kamperów w Barcelonie:

  • Camping El Garraf: Znajduje się w miejscowości Sitges, około 30 km od centrum Barcelony. Oferuje miejsca parkingowe dla kamperów o różnych rozmiarach, a także domki kempingowe, baseny, restauracje i inne udogodnienia.
  • Camping Cala Canyelles: Znajduje się w Lloret de Mar, około 60 km od centrum Barcelony. Oferuje miejsca parkingowe dla kamperów o różnych rozmiarach, a także domki kempingowe, baseny, restauracje i bezpośredni dostęp do plaży.
  • Área de Pernoctación de Autocaravanas Besòs: Znajduje się w dzielnicy Sant Adrià de Besòs, około 5 km od centrum Barcelony. Jest to bezpłatny parking dla kamperów, czynny całą dobę.

Przystanek 2 – Lizbona, Portugalia

Lizbona, położona na siedmiu wzgórzach u ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego, to stolica Portugalii i jedno z najpiękniejszych miast Europy. Tętniąca życiem metropolia oczarowuje wąskimi uliczkami, kolorowymi kamienicami, wzgórzami i zapierającymi dech w piersiach widokami. Lizbona to miasto z bogatą historią, sięgającą czasów Fenicjan. Przez wieki było ono ważnym ośrodkiem handlowym i kulturowym, co widać w jego architekturze i kulturze.

Zamek św. Jerzego (port. Castelo de São Jorge), majestatycznie górujący nad Lizboną, to symbol miasta i świadek jego bogatej historii. Zbudowany w XI wieku przez Maurów, przez wieki służył jako twierdza, pałac królewski, a nawet więzienie. Zamek posiada kilka wież, z których najsłynniejsza to Torre de São Jorge, oferująca imponujące widoki na miasto. W muzeum na zamku można poznać historię zamku i Lizbony, a także zobaczyć eksponaty archeologiczne.

Klasztor Hieronimitów to monumentalny klasztor z XVI wieku, uważany za jeden z najpiękniejszych budynków w Portugalii. Jest on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najważniejszych zabytków Lizbony. Klasztor został zbudowany w latach 1502-1520 na zlecenie króla Manuela I Szczęśliwego, w celu upamiętnienia odkrycia drogi morskiej do Indii przez Vasco da Gamę. Klasztor jest przykładem stylu manuelińskiego, portugalskiego stylu architektonicznego łączącego elementy gotyku, renesansu i mauretańskiej sztuki. W klasztorze znajduje się grób Vasco da Gamy, słynnego portugalskiego odkrywcy. Klasztor Hieronimitów to nie tylko zabytek, ale także miejsce, w którym odbywają się msze święte, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Wieża Belém, oficjalnie Torre de Belém, to ikoniczna budowla w Lizbonie. Położona na brzegu rzeki Tag, w pobliżu Klasztoru Hieronimitów, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Portugalii i symbolem jej bogatej historii morskiej. Wieża Belém została zbudowana w latach 1515-1520 na zlecenie króla Manuela I Szczęśliwego, w okresie świetności portugalskich odkryć geograficznych. Podobnie jak Klasztor Hieronimitów, Wieża Belém jest przykładem stylu manuelińskiego.

Na koniec musimy wspomnieć o dzielnicy Alfama – najstarszej dzielnica Lizbony, pełnej wąskich uliczek, kolorowych domów i tradycyjnych tawern. Spacerując po Alfamie, można poczuć prawdziwą atmosferę miasta i posłuchać fado, portugalskiej muzyki ludowej.

Parkingi dla kamperów w Lizbonie:

  • Lisboa Camping: Znajduje się w pobliżu centrum miasta i oferuje miejsca parkingowe dla kamperów o różnych rozmiarach. Na miejscu dostępne są toalety, prysznice, pralnia i Wi-Fi.
  • Parque Docas Ponte telpark by Empark: Znajduje się w pobliżu portu i oferuje miejsca parkingowe dla kamperów o różnych rozmiarach. Na miejscu dostępne są toalety, prysznice i Wi-Fi.
  • McRent Lisboa: Wypożyczalnia kamperów, która oferuje również miejsca parkingowe dla swoich klientów.

Przystanek 3 – Amsterdam, Holandia

Amsterdam, stolica Holandii, to miasto o bogatej historii, kulturze i niepowtarzalnej atmosferze. Słynie z kanałów, po których można pływać łódkami, rowerów, które są głównym środkiem transportu, oraz liberalnej atmosfery.

Jak o Amsterdamie mowa, nie można nie wspomnieć o kanałach. Sieć kanałów o łącznej długości ponad 100 kilometrów przecina miasto niczym żyły, tworząc jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów. Pierwsze kanały w Amsterdamie zostały zbudowane w XVII wieku, w okresie Złotego Wieku Holandii. Początkowo służyły one celom transportowym i handlowym, ułatwiając transport towarów i ludzi po mieście. Z czasem kanały stały się również ważną częścią infrastruktury miejskiej, zapewniając odprowadzanie ścieków i dostarczając wodę pitną. Dziś kanały Amsterdamu są nie tylko ważną częścią infrastruktury miejskiej, ale również popularną atrakcją turystyczną. Pływanie łódką po kanałach to świetny sposób na zwiedzanie miasta i podziwianie jego zabytków z innej perspektywy. Wzdłuż kanałów znajduje się wiele kawiarni, restauracji i sklepów, co czyni je idealnym miejscem na spacer lub relaks. W Amsterdamie wyróżnia się trzy główne typy kanałów:

  • Grachten: Szerokie i okazałe kanały, zbudowane w XVII wieku. Grachten to najbardziej znane kanały w Amsterdamie, otaczające centrum miasta.
  • Singels: Wąskie i kręte kanały, zbudowane w XIV i XV wieku. Singels znajdują się głównie na obrzeżach centrum miasta.
  • Grachtengordel: Obszar otoczony trzema głównymi kanałami Grachten: Herengracht, Prinsengracht i Keizersgracht. Grachtengordel jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jeśli lubicie malarstwo, koniecznie musicie odwiedzić Muzeum Van Gogha. To jedno z najpopularniejszych muzeów na świecie, poświęcone twórczości Vincenta van Gogha. Posiada największą na świecie kolekcję obrazów, rysunków i listów tego słynnego malarza. W Muzeum można zobaczyć ponad 200 obrazów van Gogha, w tym takie słynne dzieła jak „Słoneczniki”, „Gwiaździsta noc” i „Jedzący ziemniaki”.

Kolejnym muzeum na naszej mapie jest Rijksmuseum – największe muzeum narodowe w Holandii!. Kolekcja muzeum obejmuje ponad milion obiektów, z których 8000 jest wystawionych na stałe. Prezentowane eksponaty obejmują dzieła sztuki holenderskiej i flamandzkiej, a także sztukę z innych części świata. To ponad 8000 dzieł sztuki z okresu od średniowiecza do XX wieku, w tym arcydzieła Rembrandta, Vermeera, van Gogha i innych mistrzów. Rijksmuseum pozwala poznać bogatą historię i kulturę Holandii na przestrzeni wieków.

Ostatnim punktem jest dom Anny Frank, znany również jako Anne Frank Huis. To muzeum poświęcone życiu i tragicznej historii Anny Frank, żydowskiej dziewczyny, która podczas II wojny światowej ukrywała się przed nazistami wraz z rodziną i czterema innymi osobami w tajnym aneksie za domem swojego ojca. W 1942 roku, po rozpoczęciu okupacji Holandii przez nazistów, rodzina Franków zmuszona była ukryć się, aby uniknąć deportacji do obozów koncentracyjnych.

Przez ponad dwa lata, od 6 lipca 1942 roku do 4 sierpnia 1944 roku, Anna Frank prowadziła dziennik, w którym opisywała codzienne życie w ukryciu, swoje uczucia, myśli i marzenia. Niestety, w 1944 roku ukrywający się zostali odkryci przez nazistów i aresztowani. Anna Frank zmarła w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen w 1945 roku w wieku 15 lat. Po wojnie ojciec Anny, Otto Frank, odnalazł dziennik córki i postanowił go opublikować. Dziennik Anny Frank stał się jednym z najbardziej znanych i poruszających świadectw Holokaustu. W 1957 roku dom rodziny Franków został przekształcony w muzeum. Dziś Dom Anny Frank jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Holandii.

Parkingi dla kamperów w Amsterdamie:

  • Camperplaats Amsterdam: Znajduje się przy Lutkemeerweg 149. Na miejscu dostępne są toalety, Wi-Fi, przyłącze wody oraz możliwość zakupu kanapek i kawy.
  • Amsterdam City Camp: Oferuje miejsca parkingowe specjalnie dla kamperów z podstawowymi udogodnieniami, takimi jak elektryczność, dostęp do wody, możliwość opróżniania zbiorników, prysznice i toalety. Parking znajduje się blisko centrum miasta, a dojazd do niego jest możliwy promem, który kursuje co 15 minut.
  • Camping Zeeburg: Oferuje szeroką gamę udogodnień, w tym elektryczność, dostęp do wody, pralnię, sklep spożywczy, restaurację oraz możliwość wypożyczenia rowerów. Na miejscu są również nowoczesne toalety i prysznice.