fbpx
 

Praca zdalna w kamperze – co warto wiedzieć?

Pandemia sprawiła, że temat pracy zdalnej wybrzmiał z podwójną mocą. Coraz więcej osób decyduje się na tę formę wykonywania obowiązków z uwagi na wygodę. Jest ona szczególnie kusząca dla fanów caravaningu. Jeżdżenie po świecie i praca w ramach workation (połączenie urlopu z obowiązkami zawodowymi) jest kuszącą opcją. Jeśli również rozważasz spróbowanie swoich sił w pracy w ramach workation, sprawdź, jak dobrze zorganizować to w kamperze i o czym musisz pamiętać.

 

Workation – czy to ma sens?

Zastanawiasz się, czy łączenie wakacji z wypoczynkiem to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej! Zdecydowanie jest to opcja warta rozważenia dla osób, które podejmują pracę freelancera i nie są uzależnione od wizyt w biurze. Workation można śmiało pogodzić z codziennymi obowiązkami, choć warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na usystematyzowanie pracy.

Dostosuj się do innych kamperowiczów

Jeśli planujesz wyjazd z całą rodziną albo z paczką przyjaciół, warto dopasować pracę do ich trybu życia. To szczególnie ważne dla osób, które potrzebują nieco ciszy i skupienia. Na szczęście zwykle na wakacjach poranne wstawanie nie jest mile widziane przez resztę wypoczywających, więc warto zdyscyplinować się i rozpoczynać dzień o 6-7. W ten sposób do 10 jesteś już w stanie zaliczyć 3-4 godziny pracy, a przy okazji będziesz cieszyć się ciszą i spokojem. Ponadto rano nasza koncentracja jest zwykle lepsza, a więc jesteśmy w stanie pracować wydajniej. Oczywiście, nocne marki raczej się z tym nie zgodzą, więc warto dopasować tryb pracy do swojego stylu życia. Pamiętaj jednak o tym, że po całym dniu zabawy wieczorem może dopaść Cię zmęczenie, a nocna praca szybko skończy się przysypianiem na komputerze. Podczas workation warto więc wyznaczyć sobie nienaruszalne bloki pracy, podczas których skupiasz się wyłącznie na wykonywaniu konkretnych zadań.

Jeśli w trakcie wypełniania obowiązków lubisz słuchać muzyki, koniecznie pamiętaj o zabraniu ze sobą dobrych słuchawek. Budzenie pozostałych wypoczywających o szóstej rano z pewnością nie będzie mile widziane. Z słuchawkami nie zakłócisz wypoczynku i będziesz mógł w pełni skupić się na wykonywaniu pracy takiej, jaką lubisz najbardziej.

Internet w kamperze – jak się zorganizować?

Jeśli chcesz pracować zdalnie, musisz zadbać o internet mobilny. Czasem na postojach istnieje możliwość skorzystania z darmowego Wi-Fi, ale uzależnianie od niego wypoczynku może być stresujące. Wiele miejsc postojowych oraz kempingów nadal nie udostępnia klientom dostępu do internetu, więc jeżdżenie i poszukiwanie miejsc, które zapewniają taki komfort będzie problematyczne. Ponadto warto pamiętać o tym, że internet internetowi nierówny. Czasem sieć, do której podłączonych jest wiele osób może spowalniać, co nie będzie komfortowe w sytuacji, gdy potrzebujesz szybkiego łącza. Z tego względu właśnie rekomendujemy zadbanie o własny internet przenośny. Jak go wybrać?

W kamperach dobrze sprawdzają się modemy przenośne z wytrzymałą baterią. Najtrwalsze modele są w stanie wytrzymać nawet 12 godzin bez ładowania, co jest zdecydowanie dobrą wiadomością dla osób spędzających dużo czasu w kamperach. Podładowanie modemów w kamperze nie jest żadnym problemem. Co ważne, modem zapewnia nieprzerwany dostęp do szybkiego internetu, którego nie musisz dzielić z nikim innym. Ceny takiego gadżetu również są dość przystępne. Już za 35-45 złotych możesz zyskać modem z internetem od 30 do 50 GB. To całkiem spory zapas i powinien Ci wystarczyć do wykonania obowiązków zawodowych. Warto jednak przed zakupem konkretnego modemu zmierzyć miesięczną liczbę gigabajtów, którą zużywasz na pracę zdalną. Dobrze jest doliczyć do tego GB na zapas, na wypadek gdyby w trasie naszła Was ochota na ulubiony film czy serial.

Internet to jedna kwestia, ale podczas pracy zdalnej ważną rolę odgrywa również sprawny, dobrze działający laptop. Możesz zdecydować się zarówno na wersję klasyczną, jak i na coś drobniejszego, czyli na przykład na tablet z klawiaturą. Obie opcje są świetne na kemping, warto jednak dopasować je do swojego trybu pracy.

 

Mobilne biuro całoroczne

Czy pracę zdalną w kamperze można wykonywać przez cały rok? Jak najbardziej! Choć to letnie workation cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem, to jednak nie oznacza to, że z komfortu podróżowania kamperem możesz korzystać wyłącznie w ciepłych miesiącach. Praca w trasie w okresie jesienno-zimowym też może mieć sporo zalet. Na kempingach są wówczas zwykle mniejsze tłumy. Niech nie odstrasza Cię myśl o niskich temperaturach. Jesień i zima w Polsce potrafi być naprawdę piękna, wystarczy tylko zadbać o odpowiedni asortyment. Całoroczne kampery zapewniają doskonałą izolację, a ponadto są wyposażone w ogrzewanie. Nie musisz więc martwić się o chłód we wnętrzu pojazdu. Warto natomiast zadbać o ciepłe ubrania, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Gruby, wełniany sweter i czapka to podstawa. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się poranną kawą spożywaną przed kamperem, a nawet pracą na zewnątrz bez najmniejszych problemów.

 

Zadbaj o work-life balance

Niebezpieczeństwem pracy zdalnej w kamperze może być to, że paradoksalnie zamiast zyskać czas, będziesz mieć go mniej. To pułapka pracy ciągłej. Warto mieć tego świadomość i wyznaczać sobie nieprzekraczalne bloki pracy. Badacze fizjologii człowieka podkreślają, że najlepszy system pracy to taki, podczas którego wyznaczamy sobie 90 minut nieprzerwanej pracy wydajnej, a później robimy przerwę. 1,5 godziny to optymalny czas na wykonanie części poważnych zadań, a jednocześnie nie na tyle długi, byśmy zdążyli się zmęczyć. 3-4 cykle 90-minutowe pozwalają na uzyskanie 4,5-6 godzin pracy. Wiele badań wskazuje na to, ze sześciogodzinny system pracy bywa bardziej efektywny niż ten ośmiogodzinny. Jeśli nie jesteś przekonany, wypróbuj taką opcję pracy właśnie podczas workation na kempingu. Pamiętaj jednak o tym, by nie przekraczać wyznaczonego czasu. Oczywiście, możesz przeznaczyć pewien zapas czasu na dokończenie pilnych zadań. Postaraj się jednak, by o równej godzinie zakończyć pracę i oddać się w całości wypoczynku. Tylko dzięki temu zyskasz pewność, że z workation nie wrócisz do domu jeszcze bardziej zmęczony.

Praca w kamperze – odpowiednie warunki

Ważną kwestią podczas organizacji pracy są też dobre warunki pracy. W nowoczesnych kamperach nie będzie to dużym problemem. Większość modeli nowych pojazdów gwarantuje możliwość korzystania z regulowanych stołów, dzięki czemu można dostosować je do swojej wysokości. Bardzo polecamy pilnować higieny pracy nawet podczas wyjazdu z kamperem – dzięki temu dbasz też o koncentrację. Ważna jest więc odpowiednia pozycja. Powinna ona uwzględniać odległość od monitora (na wyciągnięcie ręki), dobrą wysokość krzesła (z podparciem dla pleców, by siedzieć w pozycji wyprostowanej), a także ustawienie monitora bokiem do okna. Jeśli w kamperze nie masz możliwości ustawienia laptopa tak, by nie siedzieć tyłem do okna, postaraj się chociaż zaciągnąć rolety. Dzięki temu unikniesz tworzenia się odblasków na ekranie komputera. Podczas przerw warto wyjść na powietrze, porozciągać się nieco i popatrzeć w dal. Praca przy komputerze przeciąża wzrok. Dobrze jest więc zadbać o odpowiednie nawilżenie gałek ocznych dzięki kroplom, a także o zapewnienie im „nature pill”, czyli aktywności na łonie natury. Spacery, wpatrywanie się w linię brzegową jeziora czy morza oraz ćwiczenia fizyczne mogą zdecydowanie pomóc.

 

Podsumowanie

Przed wyjazdem warto też pomyśleć o tym, jak organizujesz codzienną pracę w biurze czy w domu. Jeśli nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia pracy bez filiżanki ulubionej kawy, nie zapomnij zabrać ze sobą ziaren kawy, młynka i kawiarki. Dzięki drobnym nawykom wprowadzisz się w charakterystyczny tryb pracy, a przy tym zadbasz o miłą atmosferze. Postaraj się też poprosić innych kamperowiczów, by w miarę możliwości nie przeszkadzali Ci w godzinach pracy. Może są w stanie spędzić przedpołudnie na plaży albo na szlaku? A może wybiorą się na wycieczkę rowerową? Wspólna organizacja czasu ułatwi Ci zorganizowanie wydajnej pracy. Dobrze jest więc przemyśleć takie kwestie przed wyjazdem, by już w trasie nie martwić i nie stresować się mailami pozostawionymi bez odpowiedzi, gdy reszta ekipy bawi się w najlepsze, a Ty nie jesteś w stanie skupić się na najmniejszym zadaniu. Za to z dobrze zorganizowanym czasem, praca zdalna na kempingu będzie samą przyjemnością. Po zamknięciu laptopa wskakujesz do jeziora albo biegniesz wypoczywać na plażę i nie martwisz się o nic innego!