fbpx
 
hobby przyczepy

Przyczepa czy kamper: co wybrać?

Pierwszy caravaning budzi wiele wątpliwości wśród podróżujących. Jak przygotować się do wyjazdu? Co trzeba zabrać, a co można sobie odpuścić? I przede wszystkim: lepsza będzie podróż przyczepą czy kamperem? Zrobiliśmy krótkie zestawienie największych zalet obu tych pojazdów. Sprawdź, która opcja będzie dla ciebie korzystniejsza!

Zalety kampera

Dzisiejsze kampery np. marek Pilote czy Hobby znacząco różnią się od tych, które dostępne były jeszcze kilkanaście lat temu. Obecne modele wyróżnia nacisk na komfort oraz luksusowe wnętrza. Jeśli cenisz sobie odpoczywanie w przyjemnych warunkach, to warto rozejrzeć się za dobrym jakościowo kamperem. Dzięki niemu nie będziesz odczuwał frustracji związanej np. z niewielką przestrzenią. Zaletą kamperów jest też to, że wystarcza do nich prawo jazdy kategorii B, nie musisz więc organizować dodatkowych dokumentów i ponosić kosztów związanych ze zdawaniem egzaminów. Kamper pozwoli ci również na szybszą jazdę, ponieważ dozwolone prędkości przy prowadzeniu takiego pojazdu są wyższe niż w przypadku zestawienia samochód+przyczepa. Dodatkowo kamperem łatwiej manewrować, co może mieć znaczenie dla osób wybierających się na urlop do miejsc, w których nie brakuje tłumów turystów.

Zalety przyczepy

Niewątpliwie największą zaletą przyczepy jest to, że w każdej chwili można ją odpiąć i zostawić na parkingu, a na zwiedzanie ruszyć samochodem. Dzięki temu zyskasz większą mobilność i możesz szybciej przemieszczać się podczas jednodniowych wycieczek. Przyczepy Hobby są też tańsze od kamperów, dlatego jeśli planujesz zakup, a nie wynajem i masz ograniczone środki, to ta opcja będzie dla ciebie korzystniejsza. Obecnie przyczepy posiadają wnętrza równie luksusowe, co kampery, dlatego w kwestii komfortu trudno wskazać zwycięzcę – obie opcje są wyjątkowo korzystne. Minusem przyczep kempingowych jest trudniejsze parkowanie – manewrowanie jednocześnie autem i przyczepą może być początkowo trudne dla osób, które nigdy nie prowadziły większych pojazdów.

Co wybrać?

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy od tego, jak będzie wyglądała twoja podróż. Jeśli zależy ci na spokojnym zwiedzaniu i regularnej zmianie miejsc, z pewnością kamper będzie wygodniejszy. Można nim łatwiej manewrować i przemieszczać się wszędzie bez obawy, że nie znajdziesz miejsc w hotelu. Przyczepa lepiej sprawdzi się podczas wypadów, na których będzie mieć jedną bazę postojową. Można z niej bez problemu wyjeżdżać w dowolnym momencie i zwiedzać okoliczne miasteczka czy atrakcje. Przyczepa kempingowa w tym czasie pozostanie na parkingu, a ty będziesz mógł szybciej przemieszczać się samym autem.