fbpx
 

Wyprawa przyczepą kempingową do Czech: co warto zobaczyć?

Jeśli nie chcecie podróżować przez całą Europy i szukacie ciekawych atrakcji blisko Polski, wyprawa do Czech może być świetnym rozwiązaniem. To stosunkowo małe państwo oferuje wiele atrakcji zarówno dla fanów górskich klimatów, jak i dla tych, którzy preferują miejskie zwiedzanie. Sprawdźcie, co ciekawego warto robić w Czechach!

Adrspach – blisko polskiej granicy

Po przekroczeniu polskiej granicy z Czechami warto udać się od razu do tzw. Skalnego Miasta, czyli do Adrspach. To niezwykła atrakcja na mapie Czech. Adrspach zachwyca o każdej porze roku, ale uwaga – jeśli macie możliwość, to wybierzcie się na zwiedzanie w ciągu tygodnia. W weekendy bywa tu naprawdę tłumnie, więc jeśli nie lubicie przeciskać się przez rzesze innych turystów, to nie warto ryzykować. Zwiedzanie Skalnego Miasta potrwa około 3 godzin. W tym czasie będziecie mogli podziwiać między innymi zielone jeziorko, Gromowy Kamień, Wielki Wodospad, Orle Gniazdo czy Wielbłąda. Nie zapomnijcie też wejść na Wielką Panoramę, czyli na jeden z najsłynniejszych punktów widokowych obejmujących Skalne Miasto. Bardzo polecamy również zapisanie się na przeprawę łódką przez adrszpaskie jeziorka – to sposób na uwiecznienie pięknych widoków, niedostępnych z perspektywy lądu!

Przyczepą kempingową do Kokořínska

W odległości nieco ponad 140 km od Adrspachu można znaleźć przepiękny region Kokořínsko, znany z urokliwego parku krajobrazowego, jezior oraz gruboziarnistych piaskowców. W Kokořínsku znajduje się również zabytkowy zamek Kokorin, który powstał jeszcze w XIV wieku. Zamek jest położony bezpośrednio nad Doliną Kokořínską, co nadaje mu dość romantycznego klimatu. Ta monumentalna budowla wyróżnia się zresztą dość ciekawą historią – podczas wojny trzydziestoletniej cesarz Ferdynand wpisał zamek na listę „budowli przeklętych”, których nie można było odnawiać. To sprawiło, że zamek popadł w nędzę i szybko stał się cennym łupem dla rozbójników. Jego świetność przywrócono dopiero w 1918 roku. Tereny wokół zamku są bardzo obiecujące; polecamy wybrać się tutaj zwłaszcza jesienią, gdy szata drzew zmienia swoje barwy na żółcie i czerwienie. Spacer w takich okolicznościach przyrody to czysta przyjemność.

Warto pokonać trasę kilku kilometrów za zamkiem, by trafić na Poklicky. To formacje skalne, które swoim kształtem przypominają nieco grzyby. Poklicky są dużą atrakcją turystyczną; można obserwować je m.in. z  tarasu widokowego.

To nie koniec atrakcji w Kokořínsku. W tym regionie warto zajrzeć do jeszcze jednego miejsca, a mianowicie na Cinibulkova Stezka. To przepiękna ścieżka edukacyjna, której przejście zajmie Wam około 3 h. Warto poświęcić ten czas na spokojny spacer i nacieszenie oczu wyjątkowymi krajobrazami. Cinibulkova Stezka oferuje możliwość obejrzenia interesujących formacji skalnych, pięknych lasów oraz wąwózów. To must have do zobaczenia podczas wizyty w Kokořínsku!

Czeskie zamki: Křivoklát i Zvikov

W Czechach nie brakuje pięknych i majestatycznych zamków, ale na dwa warto zwrócić szczególną uwagę! Pierwszy z nich, czyli Křivoklát, to zamek, który w XV wieku przebudowano na życzenie królewicza polskiego i jednoczesnego króla Czech, Władysława Jagiellończyka. Król szczególnie upodobał sobie Křivoklát jako rezydencję łowiecką; tutejsze tereny sprzyjały polowaniu na zwierzynę. Dziś zamek jest udostępniony dla zwiedzających. W środku można podziwiać bogato zdobione wnętrza. Jeśli starczy Wam sił, to polecamy wdrapanie się na wieżę Huderka, na której znajduje się punkt widokowy.

Tym, którym nigdy nie dość zwiedzania zamków, polecamy dodatkowo wyprawę na zamek Zvikov. Ta budowla jest położona bardziej na południu Czech, u zbiegu dwóch rzek: Wełtawy oraz Otawy. Zvikov udostępnia zwiedzającym m.in. ciekawą wystawę dotyczącą tutejszych wykopalisk archeologicznych, piwnice, a także poszczególne sale. W nich możecie podziwiać zabytkowe sprzęty oraz cenne malowidła z epoki renesansu.

Pilzno – dla fanów piwa

Fani dobrych trunków nie mogą pominąć w Czechach wizyty w Pilznie. To miasto, które często bywa nazywane „czeską stolicą piwa”, bowiem to właśnie tutaj warzony jest słynny, czeski alkohol – Pilsner Urquell. W samym mieście możecie zwiedzić browar, w którym dowiecie się wszystkiego o warzeniu tego słynnego na całym świecie piwa. Zwiedzający mogą też podziwiać zabytkowy kocioł warzelny oraz zabytkowe piwnice browaru. W tych drugich można skosztować piwa Pilsner nalewanego prosto z beczek. Co ważne, w samym mieście znajduje się jeszcze Muzeum Piwowarstwa. Tam możecie dowiedzieć się wszystkiego o sekretach warzenia doskonałego piwa, a także o tym, w jaki sposób serwowano piwo na przestrzeni wieków. Muzeum Piwowarstwa to świetna atrakcja, która pozwoli Wam choć na chwilę przenieść się do klimatu średniowiecznych miast.

Wyprawa do Pilzna nie mogłaby udać się bez odwiedzenia jednego z tutejszych pubów. Lokalne piwo najlepiej smakuje w towarzystwie czeskich przysmaków, np. smażonego sera, knedlików z gulaszem czy polędwicy wołowej.

Czeskie uzdrowisko: Karlowe Wary

Z Pilzna udajemy się prosto do Karlowych War, czyli do jednego z najsłynniejszych, czeskich uzdrowisk. To właśnie w Karlowych Warach możecie poczuć się jak prawdziwi kuracjusze – oczywiście pod warunkiem, że lubicie wody zdrojowe. W mieście praktycznie na każdym kroku można spotkać przechadzających się turystów, którzy popijają wodę mineralną o leczniczych właściwościach.

Co ciekawe, jednym z popularniejszych produktów w mieście są nie tylko wody, ale również… opłatki zdrojowe. Tak nazywa się słodkie, kruche wafelki, podawane zarówno na ciepło, jak i na zimno. Opłatki można kupić praktycznie w całym mieście; w wielu sklepach znajdziecie je w wersjach smakowych, np. z czekoladowym nadzieniem czy z orzeszkami laskowymi. Warto wypróbować tę słynną przekąskę!

W samym mieście polecamy zajrzeć do muzeum, które powstało w miejscu dawnej produkcji słynnego, czeskiego likieru, czyli Becherovki. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o produkcji tego ziołowego likieru, zajrzyjcie tu koniecznie!

W Karlowych Warach możecie wjechać kolejką na górę Výšina přátelství (556 m n.p.m.). Na szczycie będzie czekać na Was wieża widokowa oraz restauracja, w której można spożyć obiad z najpiękniejszym widokiem na miasto.

Na koniec proponujemy spokojny spacer po centrum. Karlowe Wary to prawdziwa perełka architektoniczna; ilość secesyjnych budynków zachwyci każdego turystę. Miasto zostało gruntownie zrewitalizowane i można zauważyć to nie tylko w ścisłym centrum. Fani pięknej architektury z pewnością to docenią!

Rynartice – czeski Disneyland

Czeską wyprawę proponujemy zakończyć w małej wiosce na północy kraju – w Rynarticach. Dlaczego akurat tutaj? W tym miejscu można znaleźć dość nietypową i mało znaną atrakcję, czyli… Królewnę Śnieżkę i Siedmiu Krasnoludków wykutych w skale. Trpasličí skály, bo tak nazywa się to miejsce, dopiero kilka lat temu zostało zrewitalizowane – wcześniej kransoludki ukryte były pod mchem, a przez to mało widoczne. Spróbujcie odnaleźć wszystkie siedem. Ostrzegamy jednak, że postaci mają niewiele wspólnego z disneyowskim wyobrażeniem krasnoludków. Wyglądają raczej dość… mrocznie.

Czeska kuchnia – o czym warto pamiętać?

Zwiedzanie Czech nie mogłoby udać się bez wypróbowania co najmniej kilku smakołyków z lokalnych kuchni. Podczas pobytu u naszych sąsiadów nie zapomnijcie napić się Kofoli – to czeska odmiana Coca-Coli, która niezmiennie od czasów komunistycznej Czechosłowacji cieszy się ogromną popularnością.

Wiele osób wraca z Czech z zapasem czekolady Studentskiej. Jeśli lubicie czekolady pełne bakalii i owocowych dodatków, to koniecznie zajrzyjcie do jednego z lokalnych delikatestów.

Nie moglibyśmy też zapomnieć o Trdelníku, czyli o kołaczu. Choć to danie pierwotnie wywodzi się ze Słowacji, to jednak od jakiegoś czasu zyskuje ogromną popularność w Czechach – obecnie trdelníki można kupić praktycznie w każdym większym mieście.

Wśród czeskich dań wytrawnych niewątpliwie królują knedliki z gulaszem, aromatyczna kaczka czy Česneková polévka, czyli smaczna zupa czosnkowa.

Wynajem przyczepy kempingowej – o czym pamiętać?

Jeśli chcesz wybrać się do Czech z wynajętą przyczepą kempingową, zapraszamy do naszego oddziału na Pomorzu. Centrum kempingowe CarGO! udostępnia klientom zarówno przyczepy kempingowe na wynajem, jak i nowe modele na sprzedaż. Duży wybór renomowanych marek, doświadczeni sprzedawcy, którzy zawsze służą pomocą i sklep z akcesoriami kempingowymi – to wszystko czeka na Ciebie w CarGO!. Zaplanujcie doskonałe, czeskie wakacje z naszymi pojazdami kempingowymi i nie martwcie się o szczegóły. Gorąco zapraszamy do kontaktu z naszą ekipą Hobby!